yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościOdkażanie gleby przed nowym sezonem

Odkażanie gleby przed nowym sezonem

Raz na kilka lat wszystkim ogrodnikom przychodzi zmierzyć się z różnymi problemami dotykającymi uprawy pod osłonami, które potrafią zdziesiątkować całe zbiory. Niektóre z nich związane są ze szkodnikami, które żyją pod ziemią i żywią się podziemnymi częściami roślin. Bez odpowiednich zabiegów możemy spotkać się z zamieraniem naszych roślin uprawnych. Do podstawowych szkodników żerujących pod ziemią należą m.in. pędraki, drutowce, opuchlaki.

Dla warzyw uprawianych pod osłonami źródło infekcji wirusowych, bakteryjnych czy też grzybowych stanowią resztki roślinne z poprzedniego sezonu produkcyjnego.

Czytaj także: Czysta gleba dla zdrowych plonów

Odkazić glebę możemy za pomocą środków chemicznych lub w wyniku odkażenia termicznego. Odkażanie termiczne polega na zastosowaniu pary wodnej. Musi to być sucha para wodna o temperaturze oscylującej w granicach 200 stopni Celsjusza. Jest to bardzo skuteczna forma dla producentów, którzy wcześniej stosowali bromek metylu. Już ogrzewanie gleby suchą para do temperatury 75 stopni Celsjusza przez około 30 minut niszczy bakterie, nicienie, grzyby, owady oraz nasiona chwastów. Wirusy glebowe niszczone są w temperaturze powyżej 90 stopni Celsjusza.

Odkażanie gleby warto wykonać wczesną jesienią

Innym sposobem do walki z chorobami, wirusami i szkodnikami jest odkażenie gleby środkami chemicznymi. Najpopularniejszym preparatem jest Nemasol 510 SL i Basamid 97 GR. Wspomniane preparaty skutecznie zwalczają: nicienie, owady glebowe, chwasty (kiełkujące nasiona większości chwastów jedno- i dwuliściennych) oraz grzyby glebowe, które prowadza do zgorzeli siewek, więdnięcia oraz gnicia korzeni.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przed wykonaniem zabiegu należy usunąć wszelkie resztki roślin, które znajdują się po minionym sezonie wegetacyjnym.

Łukasz Sieligowski

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl