yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościOptymalna uprawa pomidora szklarniowego, 15.02.2021 r.

Optymalna uprawa pomidora szklarniowego, 15.02.2021 r. [VIDEO]

Krzysztof Fatel, Doradca Techniczny firmy Grodan, był naszym gościem specjalnym w spotkaniu on-line w dniu 14 lutego br., podczas którego udzielono wskazówek na temat strategii nawadniania roślin pomidora w fazie zawiązywania owoców oraz sterowania temperaturą w obiekcie produkcyjnym.

Po zakończeniu procesie ukorzeniania się roślin uwaga ogrodnika jest skupiona na zbudowaniu zrównoważonej i silnej rośliny przy zachowaniu zdrowego systemu korzeniowego. I nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza przy tak zmiennej aurze. Początek sezonu w szklarni jest dla producentów zawsze dużym wyzwaniem.

Z nasadzeń grudniowych obecnie kwitnie 4-6 grono owocowe. Jak sterować temperaturą w obiekcie, aby utrzymać pełne wiązanie owoców w gronach w tak wymagających i trudnych warunkach? Jak informuje K. Fatel, warunki są wymagające, ale należy pamiętać, że powtarzają się one w każdym sezonie. Nie należy wpadać w panikę, bo to nie jest nic nadzwyczajnego. Mimo to, jest to dla producenta zawsze dużym wyzwaniem.

Dr Krzysztof Fatel, przypomina każdemu z praktyków, że podstawowa zasada się nie zmieniła, średnia temperatura dobowa musi być dostosowana do wielkości roślin, fazy rozwoju oraz światła jakie panuje w obiekcie. W zależności m.in. od kondycji roślin, odmiany, średnia dobowa temperatura w optymalnych warunkach powinna wynosić 17 stopni Celsjusza.W przypadku, gdy następuje deficyt światła, to temperatura powietrza musi być niższa. Odwrotnie będzie przedstawiała się sytuacja, gdy światła w obiekcie będzie coraz więcej.

“W tym roku nie zaobserwowałem prawdziwych problemów uprawowych, które by spowodowały, że przychód czy zyski byłyby zagrożenie. By pierwsze i drugie grono było utrzymane, na roślinach powinno być min. 20 liści w pełni rozwiniętych. Teraz musimy się nastawiać na tempo rozwoju roślin z naciskiem na wzrost. Czym szybciej zbudujemy indeks liściowy, powierzchnię asymilacyjną, tą fabrykę, która produkuje cukry to, możemy się spodziewać, że utrzymane przez ogrodników grona zostaną wykarmione i wyprodukują odpowiedniej wielkości owoce.” – informuje K. Fatel.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ekspert z firmy Grodan zwrócił uwagę, na występowanie skośnika pomidorowego (Tuta Absoluta) w uprawie szklarniowej: Skośnik był, jest i będzie w najbliższej przyszłości w uprawie pomidora pod osłonami – ważne, by nie wyrządził strat, które okazałyby się stratami ekonomicznymi.

Z nasadzeń grudniowych obecnie na roślinach może występować już szara pleśń – warto dokonać lustracji w swoim obiekcie.

Krzysztof Fatel udzielił również cennych wskazówek na temat strategii nawadniana roślin – czy zastosować większe dawki pożywki podawane rzadziej, a może mniejsze dawki realizowane z większą częstotliwością?

Całą rozmowę z naszym gościem można wysłuchać na kanale You Tube:


 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl