AktualnościOptymalna uprawa pomidora szklarniowego, 15.02.2021 r.

Optymalna uprawa pomidora szklarniowego, 15.02.2021 r. [VIDEO]

Krzysztof Fatel, Doradca Techniczny firmy Grodan, był naszym gościem specjalnym w spotkaniu on-line w dniu 14 lutego br., podczas którego udzielono wskazówek na temat strategii nawadniania roślin pomidora w fazie zawiązywania owoców oraz sterowania temperaturą w obiekcie produkcyjnym.

Po zakończeniu procesie ukorzeniania się roślin uwaga ogrodnika jest skupiona na zbudowaniu zrównoważonej i silnej rośliny przy zachowaniu zdrowego systemu korzeniowego. I nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza przy tak zmiennej aurze. Początek sezonu w szklarni jest dla producentów zawsze dużym wyzwaniem.

Z nasadzeń grudniowych obecnie kwitnie 4-6 grono owocowe. Jak sterować temperaturą w obiekcie, aby utrzymać pełne wiązanie owoców w gronach w tak wymagających i trudnych warunkach? Jak informuje K. Fatel, warunki są wymagające, ale należy pamiętać, że powtarzają się one w każdym sezonie. Nie należy wpadać w panikę, bo to nie jest nic nadzwyczajnego. Mimo to, jest to dla producenta zawsze dużym wyzwaniem.

Dr Krzysztof Fatel, przypomina każdemu z praktyków, że podstawowa zasada się nie zmieniła, średnia temperatura dobowa musi być dostosowana do wielkości roślin, fazy rozwoju oraz światła jakie panuje w obiekcie. W zależności m.in. od kondycji roślin, odmiany, średnia dobowa temperatura w optymalnych warunkach powinna wynosić 17 stopni Celsjusza.W przypadku, gdy następuje deficyt światła, to temperatura powietrza musi być niższa. Odwrotnie będzie przedstawiała się sytuacja, gdy światła w obiekcie będzie coraz więcej.

“W tym roku nie zaobserwowałem prawdziwych problemów uprawowych, które by spowodowały, że przychód czy zyski byłyby zagrożenie. By pierwsze i drugie grono było utrzymane, na roślinach powinno być min. 20 liści w pełni rozwiniętych. Teraz musimy się nastawiać na tempo rozwoju roślin z naciskiem na wzrost. Czym szybciej zbudujemy indeks liściowy, powierzchnię asymilacyjną, tą fabrykę, która produkuje cukry to, możemy się spodziewać, że utrzymane przez ogrodników grona zostaną wykarmione i wyprodukują odpowiedniej wielkości owoce.” – informuje K. Fatel.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ekspert z firmy Grodan zwrócił uwagę, na występowanie skośnika pomidorowego (Tuta Absoluta) w uprawie szklarniowej: Skośnik był, jest i będzie w najbliższej przyszłości w uprawie pomidora pod osłonami – ważne, by nie wyrządził strat, które okazałyby się stratami ekonomicznymi.

Z nasadzeń grudniowych obecnie na roślinach może występować już szara pleśń – warto dokonać lustracji w swoim obiekcie.

Krzysztof Fatel udzielił również cennych wskazówek na temat strategii nawadniana roślin – czy zastosować większe dawki pożywki podawane rzadziej, a może mniejsze dawki realizowane z większą częstotliwością?

Całą rozmowę z naszym gościem można wysłuchać na kanale You Tube:


 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl