yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościChwościk selera – powszechny w tym sezonie

Chwościk selera – powszechny w tym sezonie

Wielu doświadczonych producentów selera korzeniowego głowi się, co w tym sezonie wystąpiło tak masowo na plantacjach? Są pewni, że to nie septorioza, z którą dość skutecznie walczyli od lat. Objawów obu chorób nie można utożsamiać, różnice są bowiem znaczne. Więc co?

Bardzo pomocny w identyfikacji, potwierdzającej moje domniemanie, po analizie dostępnych w internecie zdjęć chorób selera, był dr Jan Sobolewski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach (za co szczególnie dziękuję).
W tym sezonie, w ogromnym nasileniu wystąpiła w uprawach selera korzeniowego Cerkospora apii – czyli chwościk selera. Gatunek kosmopolityczny grzyba, obecny na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Dotychczas choroba stwarzała problemy głównie w uprawach selera naciowego, ale jak widać podatna jest na nią bardzo także forma korzeniowa.
Objawy. W różnych miejscach blaszek liściowych tkanka zaczyna żółknąć, przy czym obszar żółknący szybko się powiększa. Następnie w obrębie tkanka stopniowo zasycha (fot. 1), staje się jasnobeżowa. Przebarwienia te przyjmują kanciasty kształt (fot. 2). W ich obszarze widoczne są ciemnobrązowe nerwy. Czasami powierzchnię chorobowo zmienioną pokrywa biały nalot grzybni (fot. 3). Liście zasychają. Znaczne ograniczenie powierzchni asymilacyjnej przekłada się bezpośrednio na plon – korzenie nie dorastają do wymiarów „zaprogramowanych” genetycznie dla określonej odmiany. Złą ich jakość organoleptyczną potęguje jeszcze susza. Mikroskopowa analiza pozwala na zaobserwowanie, szczególnie na dolnej stronie liścia, w obrębie plamy, czarnych „kropek” (fot. 4), które stanowią skupiska trzonków konidialnych z zarodnikami.

Fot. 1. Początkowe objawy to żółknięcie części liścia. Fot. K. Kupczak
Fot. 2. Tkanki chorobowo zmienione (nieregularne kształty) ulegają odbarwieniom i zasychają. Fot. K. Kupczak
Fot. 3. Ich powierzchnię może pokrywać biała grzybnia. Fot. K. Kupczak
Fot. 4. Czarne „kropki” w obrębie plamy stanowią skupiska trzonków konidialnych z zarodnikami. Fot. K. Kupczak

Przyczyny wystąpienia choroby, stwierdzanej po raz pierwszy na plantacji, można upatrywać w zakażonych nasionach. Jej wystąpienie w kolejnych sezonach uprawy selera jest raczej wielce prawdopodobne, gdyż grzyb zimuje na resztach roślinnych pozostawionych w polu po zbiorach roślin, wykruszonych tkankach liści…

Ochrona. Ogrodnicy próbowali sobie poradzić z chorobą przy okazji zabiegów przeciwko septoriozie.
W Polsce jedynym na razie fungicydem zarejestrowanym właśnie przeciwko chwościkowi jest Topsin M 500 SC. Środkiem tym zwalcza się także septoriozę.

W kolejnych sezonach zalecam produkować rozsadę w odkażonym podłożu, z zaprawionych nasion pochodzących z pewnego źródła. Przestrzegać zmianowania, patogen może być bowiem obecny w glebie na stanowisku, na którym w przedplonie uprawiany był seler.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Katarzyna Kupczak

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl