• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRyzykujemy kupując nielegalne środki ochrony roślin

Ryzykujemy kupując nielegalne środki ochrony roślin

Czy warto? To pytanie, które zadajemy sobie bardzo często analizując różne decyzje podejmowane zarówno w życiu osobistym, jak i naszej codziennej pracy. W życiu rolnika pytanie to pojawia się bardzo często, bo w jego przypadku nie da się wyłączyć komputera i zamknąć drzwi biura. Dla rolnika praca i życie praktycznie zlewa się w jedno. Brzmi bardzo filozoficznie, ale rolnicy to właśnie ta cześć naszego społeczeństwa, która naprawdę kocha to co robi na co dzień. Inaczej się nie da. 

Czy warto oszczędzać?

Większość zapytanych odpowie że tak i faktycznie rolnicy starannie planują wydatki i kolejne inwestycje. Bo w przypadku współczesnego  gospodarstwa nie można stać w miejscu. Inwestycje to nie tylko nowoczesne maszyny czy zabudowania gospodarcze. To także nowe technologie produkcji ochrony i nawożenia. Te nowe technologie to także wiedza i firmy, które w ich skutecznym wprowadzaniu wspierają na co dzień rolników. Ta wiedza i technologie to także lata badań, testów i ogromne nakłady finansowe – by dostarczać produkty jak najlepiej dopasowane do potrzeb konkretnych upraw. Dzięki temu rolnicy mają dostęp choćby do nowych technologii ochrony roślin. Ich właściwe zastosowanie to konkretne oszczędności i korzyści w postaci wyższych, lepszej jakości zbiorów.

Czy warto ryzykować?

Jak coś jest dobre to na pewno ktoś będzie próbował to podrobić. Niestety podobnie jest w przypadku środków ochron roślin i zapewne wielu rolników spotkało się z takimi „podróbkami”. Kuszą one przede wszystkim dużo niższą od oryginału ceną, opakowanie wygląda bardzo podobnie, choć najczęściej etykieta jest innym języku, na przykład rosyjskim. Największą niewiadomą jest jednak to, co w tym opakowaniu się znajduje. Kupując nielegalne środki ochrony roślin ogromnie ryzykujemy. Stawiamy nie tylko na szali jakość i przyszłość swoich plonów, ale przede wszystkim narażamy siebie i innych na ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. To nie para niby markowych butów, które gdy rozpadną się po kilku tygodniach po prostu je wyrzucimy. Tu mówimy produkcji żywności i nasze decyzję będą na jej jakość i bezpieczeństwo wpływały. Pamiętajmy jak długie i  drobiazgowe badania przechodzi przez rejestracją każdy nowy środek  ochrony roślin – kupując je z legalnego źródła  i stosując zgodnie z zapisem etykietowym, mamy pewność zarówno jego skuteczności, jak bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Czy warto wiedzieć?

Jak uniknąć ryzyka jakie niesie ze sobą kupowanie i stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą zarówno zakup, jak i zastosowanie nielegalnego preparatu. Pamiętajmy, że traci budżet państwa, bo te transakcje nie są nigdzie rejestrowane, w przypadku ewentualnych reklamacji czy problemów nie ma się do kogo w tej sprawie zwrócić. Jeszcze bardziej wymierne są straty w plonie czasem nawet skutkujące zniszczeniem całej uprawy! Co najistotniejsze to my sami, decydując się na zastosowanie „podróbki” narażamy się na bardzo poważnie konsekwencje – pamiętajmy że w grę może wchodzić życie, a nawet zdrowie.

Corteva Agriscience™, jako członek Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, aktywnie uczestniczy w kampaniach informacyjnych, których celem jest informowanie o skutkach stosowania nielegalnych środków ochrony roślin. W roku 2021 roku PSOR, wspólnie z  PIORIN i KAS, uruchomiły kolejny projekt edukacyjny skierowany do rolników pod nazwą „Kupując podróbki tracisz wiele razy”. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://bezpiecznauprawa.org/kampania/

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl