reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Strona głównaAktualnościZbliża się termin sadzenia czosnku ozimego. Jak to zrobić dobrze?

Zbliża się termin sadzenia czosnku ozimego. Jak to zrobić dobrze?

Jaki jest optymalny termin sadzenia czosnku? Jak dobrać stanowisko i jaki przedplon będzie najlepszy? Jakie składniki pokarmowe są najbardziej istotne? Sprawdź, jak podejść do ozimej uprawy czosnku.

Kiedy sadzić czosnek?

Ozima uprawa czosnku jest dominująca w naszym kraju, ponieważ pozwala uzyskać większe główki niż z uprawy jarej, czyli z sadzenia wiosną. Optymalny termin sadzenia ząbków przypada na przełomie września i października. Wcześniejsza uprawa nie jest zalecana, ponieważ może spowodować, że przed zimą rośliny nadmiernie się rozwiną i będą mniej wytrzymałe na mróz.

reklama
Baner PORW 2025

Również opóźnienie uprawy nie jest korzystne bo zbyt małe rośliny źle znoszą zimowanie. W ostatnich latach ze względu na wysoką temperaturę jesienią niektórzy decydują się na opóźnienia w sadzeniu czosnku nawet do początku listopada.

Jak dobrać stanowisko pod uprawę czosnku?

Do uprawy czosnku należy wybrać odpowiednie stanowisko. Najlepszym przedplonem są rośliny wcześnie schodzące z pola, tak żeby był czas na przygotowanie stanowiska. Dobrym przedplonem dla czosnku są m.in.: fasola, groch, bób czy ogórek. Natomiast zdecydowanie nie należy sadzić ząbków na polu po innych warzywach cebulowych np. cebuli lub porze, głównie ze względu na ryzyko wystąpienia niszczyka zjadliwego.

Czosnek uprawia się w drugim roku po oborniku. Planując uprawę należy wykonać analizę chemiczną gleby metodą ogrodniczą, bo tylko wtedy można precyzyjnie zastosować nawozy. Odczyn gleby pod uprawę czosnku powinien wynosić pH 6,0-7,5 na glebach mineralnych oraz pH 5,5-6,0 na glebach torfowych. Zawartość składników mineralnych w mg/l gleby na stanowisku pod uprawę czosnku powinna wynosić: 50-70 mg fosforu, 150-200 mg potasu, 60-120 mg magnezu oraz 1000-2000 mg wapnia.

Jak sadzić czosnek?

Do uprawy warto wybrać odmiany i rody czosnku ozimego rodzimej hodowli, ponieważ te są najbardziej dostosowane do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Na rynku dostępne są również odmiany m.in. z Ukrainy i Hiszpanii.

Do sadzenia należy wybierać zdrowe ząbki i najlepiej jak największe, bo z takich można uzyskać duże główki. Głębokość sadzenia to od 4 do 8 cm. Odległość między rzędami powinna być dostosowana do szerokości roboczej maszyn uprawowych. Między ząbkami w rzędzie odległość to ok. 10 cm. Do sadzenia ząbków można wykorzystać sadzarki przeznaczone do sadzenia cebuli dymki. Spośród polskich producentów takie rozwiązania mają w ofercie np. firmy Bomet i KFMR Krukowiak.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
reklama
warzywa egzemplarz darmowy bezpłatnie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]