yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności1000 zł do tony nawozu zamiast do hektara?

1000 zł do tony nawozu zamiast do hektara?

Dopłaty do nawozów wywołują mieszane uczucia, a także są powodem ciągnących się w nieskończoność dyskusji. Wielu rolników wskazuje, że sam pomysł jest niedopracowany i nie umożliwi znaczącej redukcji kosztów w gospodarstwach. Tym samym, Podlaska Izba Rolnicza wystosowała poselski projekt ustawy, który zakłada nieco inną formę wsparcia.

Projekt ustawy wprowadza dopłaty do zakupu nawozów. Propozycją projektodawców jest dopłata w wysokości 1000 zł do zakupu 1 tony nawozu. Dla rolników są podwyżki, nie można się z tym nie zgodzić, tylko, że podwyżki cen paliw, nawozów, energii elektrycznej, środków ochrony roślin. Rolnicy przeżywają szok – ceny niektórych nawozów mineralnych były w sierpniu 2021 r. nawet o tysiąc złotych droższe za tonę niż przed rokiem, np. tona fosforanu amonu w 2020 r. kosztowała 1.800,00 zł. Obecnie trzeba zapłacić wielokrotnie więcej.

Ceny nawozów zależą m.in. od cen gazu, które gwałtownie podskoczyły do góry. Rekordowe ceny gazu to pierwszy sygnał, który może wywołać niepokój wśród rolników rozpoczynających sezon intensywnych prac polowych. Kolejnym powodem do niepokoju jest cena nawozów, np. saletra amonowa w porównaniu ze styczniem 2021 r. wzrosła prawie o 5 tys. zł. do 6100 zł – zauważa projektodawca.

Należy wskazać, że ceny nawozów na światowych giełdach poszybowały w górę. Białoruś i Rosja odpowiadała za 20% światowych dostaw nawozów i komponentów do ich wytwarzania. Na polski rynek z Białorusi przyjeżdżało 14% nawozów, a z Rosji 27%. To w sumie ponad 40% polskich dostaw tych surowców produkcyjnych.

Polska jest dużym producentem nawozów, dlatego trudności w zaopatrzeniu polskiego rynku są dla rolników niezrozumiałe. Jak praca rolnika ma być opłacalna, skoro ceny płodów rolnych są na niezmienionym poziomie a wszystkie potrzebne środki do produkcji nieustannie rosną? – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wspomniane dopłaty do tony nawozu, zgodnie z projektem, miałyby być wypłacane z budżetu państwa na podstawie faktur VAT stanowiących dowód zakupu nawozów w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Co więcej, ustawa miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia z mocą od 1 października 2021 r.

Jak myślicie, taka forma pomocy byłaby bardziej atrakcyjna od tej, którą zaproponował rząd?

Źródło: PIR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl