• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościAktualna sytuacja na rynku pomidorów w Europie

Aktualna sytuacja na rynku pomidorów w Europie

Sezon na pomidory nabiera tempa z każdą chwilą, podaż na europejskich rynkach znacznie się zwiększa, a stawki, na które mogą liczyć producenci niestety spadają. Jak przedstawia się sytuacja na poszczególnych europejskich rynkach w kwietniu?

Obserwując ceny w Holandii możemy zauważyć dość znaczący spadek cen względem marca. Z poziomu 2,83 euro spadły one na 2,13 euro za kilogram. Niemniej, to wciąż dwukrotnie większe stawki aniżeli średnia z ostatnich pięciu lat – 1,01 euro. O ile różnica może wydawać się dość drastyczna tak w rzeczywistości holenderskie pomidory zaliczyły mniejsze spadki niż w latach ubiegłych. Aktualnie spadły bowiem o 25%, a wcześniej mogliśmy mówić o nieco wyższym poziomie – -28%.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku Hiszpanii i Francji. W obu krajach procentowe obniżki, które nastąpiły w kwietniu są wyższe niż ich średnia z ostatnich 5 lat. Hiszpańskie warzywo kosztowało w marcu 1,84 euro, natomiast obecnie jest to już 1,52 euro. W przypadku francuskiego produktu również został odnotowany trend spadkowy – z 3,84 na 3,44 euro. Niemniej, ceny wciąż pozostają powyżej 5 letniej średniej.

Jedynym krajem, który może się pochwalić wzrostem cen pomidorów są Włochy. Nie jest to spektakularny wzrost, jednak wyróżnia się spośród pozostałych „rywali”. Jeszcze w marcu za kilogram produktu tamtejsi producenci mogli liczyć na 2,02 euro. Obecnie stawki nieco wzrosły i kształtują się na poziomie 2,25 euro. Sytuacja jest niecodzienna, gdyż w ostatnich 5 latach kwiecień przynosił spadki rzędu -1%, natomiast aktualnie wzrosły one o 11%.

Warto przypomnieć jak sprawy mają się w Belgii. Tamtejsi producenci ponieśli dość wysokie straty, gdyż ceny spadły poniżej 5 letniej średniej, co oczywiście nie zwróci im poniesionych kosztów. Istotnym jest również jak sytuacja potoczy się dalej. Zarówno w Polsce jak i w innych krajach koszty produkcji są bardzo wysokie a okres najwyższej podaży dopiero przed nami. Pozostaje liczyć, że stawki nie spadną jeszcze bardziej, gdyż naraziłoby to nas na niemałe starty…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: ec.europa.eu


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl