yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBlokady przejść granicznych, dróg i autostrad w całej Polsce. O co będą...

Blokady przejść granicznych, dróg i autostrad w całej Polsce. O co będą walczyć rolnicy?

Nachodzi prawdziwa rewolucja w Polsce. Szykuje się ogromny protest rolników. Nie jest to już strajk ostrzegawczy. Mobilizacja trwa, a z każdą chwilą swój udział potwierdzają kolejne regiony w kraju. Blokady lokalnych dróg, blokady autostrad, blokady przejść granicznych… Protesty rolników 9 lutego nie przejdą bez echa. 

Protesty rolników w Polsce

Europa stoi w ogniu, media wciąż milczą, a producenci są coraz bardziej sfrustrowani. Nadzieja i wiara w zapewnienia z dnia na dzień opuszczają rolników, jednak Ci nie zamierzają się poddawać. Na całym kontynencie trwają protesty. Nie inaczej jest w Polsce. Krajowi producenci ostrzegali o swojej sytuacji już 24 stycznia. Wówczas w wielu województwach przeprowadzono pokojowe strajki, ale jak się okazuje – to nie wystarczyło.

Sytuacja zdaje się być jeszcze gorsza. Bezczynność byłaby ponadto przyzwoleniem na kontynuowanie polityki rolnej w niezmienionej formie. Z tego względu tym razem nie skończy się na krótkim przejeździe po lokalnych drogach. Producenci z całej Polski wyjdą na ulice już 9 lutego. Niektórzy deklarują, że będą protestować dzień w dzień przez cały miesiąc. Mobilizacja trwa w całym kraju, a do strajków dołączają się kolejni rolnicy.

Protest rolniczy odbędzie się również w Pińczowie, w województwie świętokrzyskim. – Zapraszamy wszystkich rolników i sympatyków rolnictwa do udziału w strajku niepokojowym, który odbędzie się 9 lutego 2024 roku w Pińczowie – przekazują organizatorzy. Zachęcają oni wszystkich, aby wspólnie wyrazić niezadowolenie i postulaty dotyczące sytuacji rolnictwa. – Razem możemy zmienić rzeczywistość – zaznaczają.

Niekontrolowany import spoza UE

Niekontrolowany import spoza UE wciąż dotyka polskich rolników. Tyczy się to przede wszystkim produktów z Ukrainy, ale nie możemy zapominać, że na lokalnych rynkach pojawiają się chociażby warzywa z Rosji czy Białorusi. – STOP dla niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE! Europejskich rolników obowiązują koszty i regulacje, którym nie podlegają producenci rolni z Ukrainy oraz innych krajów spoza Wspólnoty – informują rolnicy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Dopuszczenie na rynek europejski towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych, bez żadnych regulacji, jest skrajną nieodpowiedzialnością Komisji Europejskiej i zagraża naszemu istnieniu. Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europejczyków! ŻĄDAMY przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory – zaznaczają producenci, którzy wyjdą na ulice w Pińczowie.

Żądamy polityki rolnej, a nie polityki w rolnictwie…

Żądania są jasne – producenci domagają się rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. WPR powinna być ich zdaniem spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie. Protesty są wyrazem sprzeciwu wobec ograniczania produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). – ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości – mniej biurokracji, a więcej biologizacji – wprost zaznaczają rolnicy z Pińczowa.

– NIE dla gwałtownych i nieprzemyślanych zmian w produkcji rolnej. Nowe systemy należy wprowadzać najpierw w ośrodkach badawczych lub w gospodarstwach wdrożeniowych, demonstracyjnych na danym terenie. Podstawą powinien być zrównoważony rozwój, w którym zawierać się będą różne systemy produkcji i certyfikacji, jak produkcja integrowana, ekologiczna oraz w przyszłości produkcja zrównoważona po zdefiniowaniu jej na poziomie Komisji Europejskiej – tłumaczą rolnicy, którzy proszą o wsparcie 9 lutego.

Producenci wnioskują o większą ilość i możliwość zmian Krajowego Planu Strategicznego w ciągu roku i w całym okresie trwania perspektywy budżetowej 2023-2027. Zarazem, żądają nowej strategii dla rozwoju rolnictwa w Unii Europejskiej. Właśnie o to będą protestować.

Protest rolniczy w Pińczowie. Kiedy i gdzie?

Protest rolników w Pińczowie odbędzie się już 9 lutego 2024 roku o godzinie 10:00. Producenci planują strajkować do godziny 15:00. Wszyscy zainteresowani mają zebrać się na placu przy hali targowej w Pińczowie. – Zapewniamy atmosferę pełną solidarności oraz możliwość wyrażenia swoich opinii. Razem jesteśmy silniejsi – zaznaczają organizatorzy.

Blokady w całej Polsce

Warto przy tym zaznaczyć, że Pińczów to tylko jedno z wielu miejsc w Polsce, gdzie będą odbywać się protesty. Sytuacja jest wyjątkowo trudna dla wszystkich producentów w kraju i poza jego granicami. To nie przypadek, że rolnicy strajkują w całej Europie. To ostatnia szansa, z której nie zamierzają rezygnować. „Razem możemy zmienić rzeczywistość”

Cierpliwość polskich rolników się wyczerpała. Czy dojdzie do oblężenia Warszawy?

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl