yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy możemy liczyć na niższe ceny na stacjach?

Czy możemy liczyć na niższe ceny na stacjach?

Ceny na stacjach, podobnie jak nawozy, zwalają w ostatnich dniach z nóg. W tym tygodniu w wielu miejscach kształtowały się na poziomie 8,30 zł za litr w przypadku oleju napędowego. Nie było to rzadkością, a nawet zdarzały się wyższe stawki. Teraz Orlen obniżył ceny w hurcie. Pozostaje pytanie, czy taki stan rzeczy się utrzyma…

Ile obecnie zapłacimy za paliwo? Jak podaje Orlen, cena w hurcie za olej napędowy to 7,34 zł za litr. Przypominamy, że jeszcze 9 marca surowiec kosztował 7,70 zł. Niestety – obserwując sytuację na stacjach, nie na wszystkich widzimy te spadki. Część z nich rzeczywiście obniżyła ceny, jednak nie wszystkie…

Hurtowe ceny oleju napędowego przedstawione przez Orlen
Hurtowe ceny oleju napędowego przedstawione przez Orlen

Warto poruszyć temat cen ropy naftowej w porównaniu do cen na stacjach. Analizując notowania ropy a także stawek, które podawał Orlen, odnosimy wrażenie, że nie zawsze te dwie rzeczy się pokrywają. Przykładowo – za ropę naftową 4 marca stawki wynosiły maksymalnie 115 dolarów, cena hurtowa na Orlenie przedstawiała się na poziomie 6,37 zł i 6,32 zł w kolejnym dniu. Wczoraj, gdy ceny giełdowe ropy spadły do 110 dolarów, koncern paliwowy ogłosił stawki hurtowe rzędu 7,34 zł za litr. Pomiędzy tymi dwoma przypadkami widzimy różnicę około złotówki… Czy powinno to tak wyglądać?

Notowania ropy naftowej
Notowania ropy naftowej. Źródło: www.stooq.pl

Biorąc to pod uwagę, a także fakt, że ceny ropy naftowej już teraz powoli kierują się w stronę wyższych poprzeczek, na znaczące obniżki w najbliższym czasie nie mamy co liczyć… Mimo obecnych stawek hurtowych na Orlenie, wiele stacji pozostało przy poziomie powyżej 8 zł – informują nas producenci z całego kraju.

Z drugiej strony, kurs dolara znacząco poszedł w dół. Obecnie jeden dolar ma równowartość 4,34 złotego, gdzie jeszcze dwa dni temu obserwowaliśmy wartości powyżej 4,50. Jednak ciężko stwierdzić, czy będzie to miało rzeczywiste przełożenie na ceny. Ponownie, nawiązując do powyższego przykładu – 4 marca obserwowaliśmy trend wzrostowy (Z 4,40 do nawet 4,50), natomiast 9 marca trend malejący (Z 4,50 do niemal 4,30). Na tą chwilę, cena paliw tego nie odwzajemnia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Notowania dolara amerykańskiego
Notowania dolara amerykańskiego. Źródło: www.stooq.pl

Liczymy, że w związku z niższymi notowaniami ropy i dolara, stawki w jutrzejszej publikacji nowego cennika (O ile taki będzie) będą choć trochę podobne do stawek z podobnego okresu sprzed kilku dni, by choć na chwilę zapomnieć o cenach powyżej 8 zł.

Jednak czy możemy na to liczyć? Tak jak wspominaliśmy wyżej, z każdą chwilą obserwujemy coraz to wyższe notowania… Co Wy o tym myślicie? W najbliższych dniach zobaczymy niższe ceny, czy to tylko chwilowe?

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl