Europejskie owoce i warzywa na tle międzynarodowych sporów politycznych

Freshfel Europe (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Owoców i Warzyw) jest wyraźnie zaniepokojone sytuacją białoruskiego embargo. 

Jak czytamy w komunikacie Freshfel Europe: Nowe embargo będzie miało wpływ na cały europejski łańcuch dostaw owoców i warzyw, a jego bezpośrednia wartość biznesowa wyniesie około 300 milionów euro. Freshfel Europe, w imieniu europejskiego sektora świeżych produktów, wyraża głębokie zaniepokojenie dalekosiężnymi konsekwencjami tego nowego ograniczenia.

Przypominamy, że 6 grudnia 2021 r. Białoruś zdecydowała się odpowiedzieć na najnowsze sankcje międzynarodowe, wprowadzając embargo na import żywności do kraju na produkty spożywcze pochodzące z Unii Europejskiej, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Macedonii Północnej, Albanii, USA i Kanada. Na liście znajdują się owoce i warzywa wraz z innymi kategoriami żywności, takimi jak mięso, produkty mleczne i wyroby cukiernicze, przy czym ostrożnie wyklucza się nasiona. Freshfel Europe wyraża obawy dotyczące tego nowego ograniczenia w handlu międzynarodowym, które ma wpływ głównie na europejskie owoce i warzywa i ma wpływ na około 10 proc. obecnego eksportu świeżych produktów UE na rynki krajów trzecich.

Po raz kolejny europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych – informuje Philippe Binard, delegat generalny Freshfel Europe.

UE pozostaje pojedynczym największym rynkiem importowym na świecie, z importem ponad 16 milionów ton. Freshfel Europe również wielokrotnie potępiał te ograniczenia SPS nałożone na międzynarodowy handel owocami i warzywami oraz brak wzajemności w warunkach dostępu do rynku. Dlaczego to rolnicy muszą “obrywać” za polityczne rozgrywki? Czekamy cierpliwie, aż ta chora sytuacja się zakończy.

Owoce i warzywa odgrywają ważną rolę w zrównoważonej produkcji, dostawach i konsumpcji żywności. Aktywnie przyczyniają się do korzyści zdrowotnych dla konsumentów w Europie i na całym świecie.

źródło: Freshfel Europe

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności