yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościEuropejskie owoce i warzywa na tle międzynarodowych sporów politycznych

Europejskie owoce i warzywa na tle międzynarodowych sporów politycznych

Freshfel Europe (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Owoców i Warzyw) jest wyraźnie zaniepokojone sytuacją białoruskiego embargo. 

Jak czytamy w komunikacie Freshfel Europe: Nowe embargo będzie miało wpływ na cały europejski łańcuch dostaw owoców i warzyw, a jego bezpośrednia wartość biznesowa wyniesie około 300 milionów euro. Freshfel Europe, w imieniu europejskiego sektora świeżych produktów, wyraża głębokie zaniepokojenie dalekosiężnymi konsekwencjami tego nowego ograniczenia.

Przypominamy, że 6 grudnia 2021 r. Białoruś zdecydowała się odpowiedzieć na najnowsze sankcje międzynarodowe, wprowadzając embargo na import żywności do kraju na produkty spożywcze pochodzące z Unii Europejskiej, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Macedonii Północnej, Albanii, USA i Kanada. Na liście znajdują się owoce i warzywa wraz z innymi kategoriami żywności, takimi jak mięso, produkty mleczne i wyroby cukiernicze, przy czym ostrożnie wyklucza się nasiona. Freshfel Europe wyraża obawy dotyczące tego nowego ograniczenia w handlu międzynarodowym, które ma wpływ głównie na europejskie owoce i warzywa i ma wpływ na około 10 proc. obecnego eksportu świeżych produktów UE na rynki krajów trzecich.

Po raz kolejny europejskie owoce i warzywa są zakładnikami międzynarodowych sporów geopolitycznych – informuje Philippe Binard, delegat generalny Freshfel Europe.

UE pozostaje pojedynczym największym rynkiem importowym na świecie, z importem ponad 16 milionów ton. Freshfel Europe również wielokrotnie potępiał te ograniczenia SPS nałożone na międzynarodowy handel owocami i warzywami oraz brak wzajemności w warunkach dostępu do rynku. Dlaczego to rolnicy muszą “obrywać” za polityczne rozgrywki? Czekamy cierpliwie, aż ta chora sytuacja się zakończy.

Owoce i warzywa odgrywają ważną rolę w zrównoważonej produkcji, dostawach i konsumpcji żywności. Aktywnie przyczyniają się do korzyści zdrowotnych dla konsumentów w Europie i na całym świecie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

źródło: Freshfel Europe

 

 

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl