Higiena i bezpieczeństwo żywności nabrały na znaczeniu, dlatego zwiększa się popyt na opakowania do warzyw i owoców

opakowanie, folia

Pandemia COVID-19 wpłynęła wielowymiarowo na rynek produktów ogrodniczych. Jedną z widocznych zmian obserwowanych w wielu krajach Europy jest zwiększone zainteresowanie warzywami i owocami pakowanymi. Specjaliści spodziewają się, że nawet po zakończeniu kryzysu trend ten może się utrzymać ze względu na zwiększoną ostrożność konsumentów po obecnych doświadczeniach. 

Roos van Vugt z firmy NNZ informuje – Oczekuję, że liczba produktów oferowanych luzem w supermarkecie zmniejszy się, a produkty, które są teraz pakowane, pozostaną zapakowane. Używany materiał opakowaniowy będzie odgrywał ważną rolę w związku z higieną i bezpieczeństwem żywności.

Koronawirus zepchnął na drugi plan temat redukcji zużycia opakowań oraz zmniejszenia wykorzystania tworzyw sztucznych w pakowaniu owoców i warzyw. Rośnie zapotrzebowanie na opakowania wszelkiego typu – również te zaliczane do kategorii zrównoważonych tj. takich, które da się ponownie użyć lub poddać recyklingowi oraz przy ich produkcji zużycie surowców jest ograniczone. 

za FreshPlaza

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności