yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościIle świeżych owoców i warzyw importujemy z Federacji Rosyjskiej?

Ile świeżych owoców i warzyw importujemy z Federacji Rosyjskiej?

W ciągu trzech kwartałów 2021 r. przez polskie punkty kontroli granicznej wprowadzonych zostało 50 przesyłek zawierających świeże owoce i warzywa pochodzące z Federacji Rosyjskiej o łącznej wadze 812 720,10 kg. Przesyłki te zawierały świeże pomidory i ogórki – informuje nas Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Rosja ze względu na swoje możliwości gospodarcze do niedawna była jednym z głównych partnerów handlowych Polski. Jednak w ostatnich latach na skutek zastosowanych wzajemnie sankcji, wymiana towarowa między tymi krajami została znacząco ograniczona. Tymczasem na krajowych półkach sklepowych coraz częściej eksponowane są świeże warzywa rosyjskiego pochodzenia. To jak to jest, my nie możemy wysłać owoców i warzyw do Rosji, a z drugiej strony to już się da?

Niezbędne dokumenty i kontrole na granicy

Świeże owoce i warzywa z państw nie będących państwami członkowskimi Unii Europejskiej mogą być wprowadzane na terytorium UE pod warunkiem, że są zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne, wydane przez oficjalna służbę ochrony roślin państwa pochodzenia. Każda przesyłka świeżych owoców i warzyw, wprowadzana na terytorium UE jest poddawana kontroli dokumentacji w pierwszym punkcie kontroli granicznej, przez który przekracza zewnętrzną granicę UE. Towary takie, w zależności od zagrożenia fitosanitarnego, jakie mogą potencjalnie stanowić, są poddawane każdorazowo lub z częstotliwością określoną przepisami, kontroli identyfikacyjnej (mającej na celu sprawdzenie, czy zawartość przesyłki jest zgodna z deklaracjami w dokumentach) oraz bezpośredniej (mającej na celu określenie zdrowotności przesyłki pod katem obecności agrofagów kwarantannowych) – tłumaczy Julia Górecka-Podstawka, z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

I jak dodaje Julia Górecka-Podstawka: Zgodnie z zasadą przyjętą przez Polskę, przesyłki, które nie podlegają obowiązkowi każdorazowej pełnej kontroli fitosanitarnej w punkcie kontroli granicznej, są kontrolowane na poziomie 10 proc. wszystkich importowanych przesyłek (zgodnie z prawem unijnym, poziom ten nie może być niższy niż 1 proc.) –

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W ciągu trzech kwartałów 2021 r. przez polskie punkty kontroli granicznej wprowadzonych zostało 50 przesyłek zawierających świeże owoce i warzywa pochodzące z Federacji Rosyjskiej o łącznej wadze 812 720,10 kg. Przesyłki te zawierały świeże pomidory i ogórki.

 

Corteva - Zorvec - baner

1 KOMENTARZ

  1. Kontrola organizmów kwarantannowych-ok. A co z kontrolą pozostałości środków ochrony roślin? Wiadomo w ogóle jak w Rosji wygląda ochrona, co jest stosowane?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl