yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościImportowane warzywa – jest nadzieja, że będą ograniczenia?

Importowane warzywa – jest nadzieja, że będą ograniczenia?

Import warzyw z zagranicy w momencie, kiedy nasz rynek pełen jest wartościowych, najwyższej jakości krajowych produktów zasługuje na krytykę. Dużo ostatnio mówi się też, że w kontekście wprowadzanego Zielonego Ładu, europejska żywność, która musi spełniać rygorystyczne wymagania, stanie się mniej konkurencyjna. Okazuje się jednak, że jest nadzieja.

Rygorystyczne normy pozostałości, ochrona przy zmniejszonej liczbie substancji czynnych, a co za tym idzie – wyższe koszty produkcji, to obecnie jedne z wyzwań, jakie stoją przed producentami. Te aspekty martwią szczególnie w kontekście Zielonego Ładu. Warto przypomnieć, że liczba środków ochrony roślin w użyciu ma zmniejszyć się jeszcze bardziej…  O połowę.

Już teraz cierpimy z powodu niekontrolowanego napływu warzyw z importu. I tak naprawdę nie mamy sposobu tego zatrzymać. Już jakiś czas temu pojawiały się głosy, że jeżeli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w przepisach bardzo szybko ulegniemy tańszej, niekontrolowanej konkurencji.

Okazuje się jednak, że Komisja Europejska także poszła po rozum do głowy. Aktualnie KE przygotowuje raport na temat wykonalności stosowania unijnych norm zdrowotnych i środowiskowych w przypadku importowanej żywności!

Co nam dałoby to w praktyce? Otóż realną możliwość kontroli i blokady napływu warzyw niespełniających norm… Sam raport nie wprowadzi żadnych zmian, ale przynajmniej wiemy, że takie rozwiązania są dyskutowane…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: usda.gov

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl