reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościJak kształtuje się sytuacja pomidorów w Europie?

Jak kształtuje się sytuacja pomidorów w Europie?

Maj to miesiąc, który przynosi największe spadki w całym roku. Nie inaczej sprawy mają się i tym razem. Jak sytuacja pomidorów kształtuje się względem poszczególnych rynków w Europie?

Zacznijmy od Hiszpanii. Tamtejsi producenci sprzedają swoje pomidory nieco korzystniej niż w ubiegłych sezonach. Spadki względem poprzedniego miesiąca wyniosły -31% a należy pamiętać, że w 5 ostatnich latach było to średnio -39%. Cena tamtejszego produktu oscylowała w granicach 1,04 euro/kg i pozostawała znacznie wyżej niż stawki uzyskiwane w okresie 2017-2021 (0,65 euro/kg).

reklama
Baner PORW 2025

Sytuacja producentów z Francji również wydaje się bardziej korzystna. Podobnie jak w Hiszpanii, spadki względem kwietnia (-31%) były mniejsze niż w te, które obserwowaliśmy w latach poprzednich (-39%). Ceny, których mogli oczekiwać tamtejsi producenci kształtowały się na poziomie 2,36 euro/kg. Porównując je do średnich cen z okresu pomiędzy 2017 a 2021 możemy zauważyć wzrost o 0,75 euro.

Nieco inaczej sprawy mają się, jeśli chodzi o pomidory z Włoch. Zwykle spadki cen w porównaniu do kwietnia wynosiły -18% a w aktualnym sezonie osiągnęły -25%. Mimo to, producenci zyskują więcej niż w latach ubiegłych. Stawki, których mogli się spodziewać w maju przedstawiały się w granicach 1,69 euro/kg. Względem średniej z ostatnich 5 lat (1,31 euro/kg) są wyższe o 0,38 euro.

Najbardziej odczuwalne obniżki dotyczą natomiast Holandii. Tamtejsze pomidory z miesiąca na miesiąc potaniały o 59%, gdzie zwykle spadki osiągały -49%. Warto zauważyć, że jeszcze w kwietniu oscylowały one w granicach 2,13 euro/kg. Maj dość negatywnie zaskoczył tamtejszych producentów. Ceny, które byli w stanie osiągnąć kształtowały się na znacznie niższym poziomie – 0,88 euro/kg.

Źródło: ec.europa.eu

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]