yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościKE zawiesza plany redukcji zużycia środków ochrony roślin?

KE zawiesza plany redukcji zużycia środków ochrony roślin?

Jak wiemy, Europa dąży do bioróżnorodności. Tym samym, wdraża plany strategiczne, które zakładają m.in. redukcję zużycia środków ochrony roślin. W środę 23 marca, KE miało przedstawić „pakiet ochrony przyrody”. Jednak w obliczu wojny na Ukrainie termin został przesunięty, bez ustalenia nowego.

50% – tyle miało spaść zużycie środków ochrony roślin do 2030 roku w całej Unii Europejskiej. Pakiet, który miał zostać wprowadzony, to jeden z głównych elementów strategii „od pola do stołu”. Niewątpliwie, wprowadzanie założeń, które obejmuje, byłoby dużym obciążeniem dla rolnictwa. Należy bowiem pamiętać, że już teraz sektor ten jest położony w bardzo nieciekawej pozycji.

W sprawie pojawia się coraz więcej głosów. Z jednej strony, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, należy zrezygnować z wprowadzania strategii. Janusz Wojciechowski na spotkaniu Komisji Rolnictwa dał jasno do zrozumienia, że niektóre jej aspekty będą musiały poczekać. Na ten moment KE zrezygnowała z nawożenia „zielonym nawozem”, odłogowania upraw czy regeneracji terenów zielonych. Zamiast tego skupiono się nad zwiększeniem upraw, by uniezależnić się od Rosji.

Z drugiej strony natomiast, wciąż słyszymy głosy, które sprzeciwiają się powyższemu. Jednym z nich jest szef Zielonego Ładu. Uważa, że rezygnacja ze zrównoważonego rozwoju to duży błąd. Stanowczo nalega, by pomimo okoliczności, które aktualnie nas otaczają, iść naprzód. Niemniej, nie spotyka się to z aprobatą pozostałych przedstawicieli państw członkowskich.

„Wszyscy jesteśmy za wysokimi ambicjami środowiskowymi, ale jednocześnie musimy liczyć się z obecnymi wyzwaniami, które są spowodowane wysokimi cenami energii, gazu i surowców rolnych oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego z uwagi na wojnę na Ukrainie” – komentuje rumuński minister rolnictwa Adrian-Ionut Chesnoiu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Z kolei niektóre organizacje ekologiczne uważają, że sytuacja na Ukrainie jest tylko zasłoną, którą posługują się przeciwnicy strategii „od pola do stołu”. Twierdzą, że redukcja środków ochrony roślin byłaby równoznaczna z obniżeniem kosztów, które ponosi konsument. Pozostaje pytanie jak wyobrażają sobie produkcję bez ich użycia… Czy oby na pewno rolnictwo jest na to gotowe przy obecnych realiach?

Źródło: agrifoodtoday.it

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl