yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNowa odmiana malinowa zaprezentowana podczas cyklu spotkań

Nowa odmiana malinowa zaprezentowana podczas cyklu spotkań

20 września w Tłokini Kościelnej firma Rijk Zwaan Polska zaprezentowała nową odmianę pomidora malinowego do upraw całorocznych Kawaguchi RZ F1, kolejne spotkanie promujące malinową nowość odbyło się 12 listopada podczas seminarium osłonowego we Włoszakowicach. Prezentacja Kawaguchi RZ F1 na rynku kaliskim planowana jest ponownie na 22 listopada w Opatówku.

Spotkanie w Tłokini Kościelnej  zorganizowane zostało przy współudziale firm Yara Poland oraz Grodan. Przedstawiciel firmy Rijk Zwaan Polska, Krzysztof Banaszak przybliżył charakterystykę nowej odmiany Kawaguchi RZ , która nadaje się do wczesnych nasadzeń począwszy od połowy grudnia. Jest ona tolerancyjna na niedobory światła na początku uprawy, co objawia się dobrym wiązaniem owoców pomimo trudnych warunków pogodowych. Owoce są kuliste o masie 160–180 g wybarwiają się na intensywny malinowy kolor z połyskiem. Wyróżnia się dobrym smakiem i wysoką zawartością ekstraktu – °brix. Odmiana nie ma tendencji do występowania suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców. Ze względu na otwarty pokrój wskazane jest szczepienie tej odmiany na podkładce Suzuka RZ F1 o silnym wigorze.

Kawaguchi RZ F1

O zaletach uprawy pomidorów na wysokich matach GT Master (10 cm) mówił dr Krzysztof Fatel. Ułatwiają one sterowanie nawadnianiem i generatywne sterowanie uprawą, ponieważ strefa, w której występują optymalne warunki powietrzno-wodne dla korzeni jest znacznie większa niż w matach standardowych. Ponadto szybciej się one odświeżają i stabilniejsze jest EC maty. Maty o wysokości 10 cm to propozycja dla ogrodników, którzy nie chcą stosować mniej podłoża niż 8,5 l/m2. Dlatego potrzebny jest mniejszy przelew, jednocześnie mniejsze jest też ryzyko zalania maty.  Z kolei Marcin Włodarczyk zachęcał do skorzystania z platformy e-Gro. Pozwala na nowoczesne zarządzanie produkcją poprzez połączenie istotnych danych i przekształcenie ich w taki sposób, aby uzyskać pełną informację o stanie produkcji i prowadzić uprawę precyzyjną opartą na danych.

Spotkanie w Tłokini Kościelnej

Seminarium we Włoszakowicach zostało zorganizowane we współpracy z firmami Ogrofol, Koppert Polska, ICB Pharma i Yara Poland. Krzysztof Banaszak po zaprezentowaniu charakterystyki odmiany Kawaguchi RZ przypomniał uczestnikom konferencji mogli również zapoznać się z szerszą ofertą odmianową firmy Rijk Zwaan Polska. Z asorymentu odmian sałatkowych polecał odmiany Media RZ F1 i Mewa RZ F1 do uprawy od połowy grudnia, Meleas RZ F1 i Medora RZ F1 do uprawy od stycznia oraz Melanesa RZ F1 i Khedira RZ F1 do nasadzeń od połowy lutego. Z kolei z odmian grubobrodawkowych do uprawy pod osłonami specjalista rekomendował mieszańce: Kybria RZ F1 (w typie multifruit – tworzy dużą liczbę zawiązków w węźle, jest bardzo plenna, owoce ciemnozielone), Cantara RZ F1 (o jasnych owocach, otwartym pokroju i krótkich pędach bocznych, nasadzenia od lutego), Lenara RZ F1 (bardzo wczesna, szybko rosnąca, o ograniczonej tendencji do tworzenia pędów bocznych) i Romara RZ F1 (o bardziej wegetatywnym typie wzrostu, dobrze sprawdzającym się w przypadku uprawy „na parasol”). Polecał również uwadze producentów odmianę o czerwonych owocach  – Securitas RZ F1. Odmiana jest tolerancyjna na niedobory światła. Stabilnie plonuje wiążąc owoce o masie 220–260 g. Rośliny nie są podatne na mączniaka prawdziwego. Ze względu na wysoką trwałość pozbiorczą odmiana idealnie nadaje się na eksport, a wyrównane owoce w gronie pozwalają oszczędzić czas pracy przy sortowaniu. Roślin wcześnie wchodzą w okres plonowania, mają otwarty pokrój i  zbalansowany wzrost. System korzeniowy jest silny.

Krzysztof Banaszak ,Rijk Zwaan podczas spotkania we Włoszakowicach

Już od początku uprawy warto zadbać o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. W tym aspekcie jednym z najważniejszych substancji budulcowych jest fosfor. Do nawożenia tym pierwiastkiem w postaci polifosforanów zachęcał Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Wojciech Kopeć, Yara Poland

Leszek Jagodzik przedstawił asortyment folii oferowanych przez firmę Ogrofol. Są wśród nich m.in. folie podwieszkowe pełniące funkcje ekranów energetycznych o różnych wariantach perforacji od 50 do 100 otworów/m2, szerokości od 3,25 m do 6,5 m i długości 300 mb. Mogą być one odporne na promieniowanie UV  oraz mieć efekt antifog. L. Jagodzik zwracał także uwagę na folie czarno-białą do ściółkowania.

Sabina Łukaszewicz reprezentująca firmę Koppert Polska mówiła o objawach wirusa mozaiki pepino oraz zagrożeniu jakie stanowi choroba dla krajowych upraw pomidorów. Jako skuteczne rozwiązanie problemu proponowała szczepionkę V10 firmy Valto, składającą się z dwóch łagodnych szczepów wirusa mozaiki pepino. Prelegentka polecała także biologiczne środki DiPel DF i XenTari WG do selektywnego zwalczania gąsienic motyli w tym skośnika pomidorowego.

Sabina Łukaszewicz, Koppert Polska

Wojciech Rybiński z firmy ICB Pharma przypomniał ogrodnikom z okolic Włoszakowic o możliwościach stosowania i mechanizmie działania insektycydu SilTAC EC do eliminacji przędziorków, mszyc, mączlików i ograniczania liczebności wciornastków w uprawach warzyw pod osłonami. Polecał ponadto preparat Megis zawierający krzem i mikroelementy do stosowania dolistnego lub doglebowego W. Rybiński prezentował także Biopolin – produkt przeznaczony do wabienia zapylaczy do roślin w fazie kwitnienia. Stosuje się go w formie oprysku, powodując, że kwiaty są chętniej i częściej odwiedzane przez owady zapylające. Specjalista firmy ICB Pharma mówił również o innowacyjnym preparacie Alatis. Jest to antystresant i aktywator fotosyntezy, który zawiera kwas 5-aminolewulinowy wspomagający proces fotosyntezy w warunkach niedoboru światła.

Wojciech Rybiński, ICB Pharma

Zdjęcia: A. Czerwińska-Nowak, K. Banaszak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl