yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSeler korzeniowy - aktualna sytuacja rynkowa, 17 luty 2021 r.

Seler korzeniowy – aktualna sytuacja rynkowa, 17 luty 2021 r.

W magazynach zalega jeszcze sporo towaru z jesiennych zbiorów 2020.  Jakość korzeni jest różna, w wielu przypadkach dostrzegane są objawy zgnilizny twardzikowej. Hodowcy informują, że areał selera korzeniowego w 2021 może być mniejszy nawet o 20-30 procent. 

Na giełdach hurtowych warzyw cena sprzedażowa selera korzeniowego oscyluje na poziomie 0,8-1 zł/kg. Pomimo “poluzowania” obostrzeń nie obserwuje się większego zainteresowania tym towarem. Niska temperatura w ostatnim czasie powoduje, że towar, który zalega na pryzmach, może być przemarznięty, co ostatecznie wpłynie na jego jakość handlową.

Wczesna uprawa selera

W wielu przydomowych mnożarkach producenci już w styczniu rozpoczęli siew nasion. Pomimo niedoboru światła, niskiej temperatury nie było większych problemów ze wschodem nasion. Tymczasem producenci odczuwają “po portfelu” wyższe koszty ogrzewania obiektów rozsadowych.

Rozsada selera i pora, fot. 14 luty 2021. AW
Odmiana Princino, fot. 14 luty 2021 r. AW
Rozsada selera. fot. 14 luty 2021. AW
Rozsada selera w lutym. AW

W Polsce uprawa selera w tunelach foliowych zajmuje powierzchnię ok. 200 ha. Jak informuje Marcin Dąbrowski z firmy BASF (marka Nunhems), zainteresowanie producentów wczesnym selerem jest znacznie niższe niż w ubiegłych sezonach, ma na to wpływ m.in. niewiadoma związana z kanałem HoReCa. Ponadto w ubiegłym sezonie cena wczesnego selera spod płaskich osłon w lipcu wynosiła ok. 1.5pln/szt. – to wciąż za mało jak na wysokie koszty produkcyjne. I jak dodaje – W ostatnich latach obserwuje się dwa trendy: w przypadku selera producenci do produkcji rozsady coraz częściej wybierają nasiona  otoczkowane i podkiełkowane, co gwarantuje bardzo dobre wschody oraz wyrównany wzrost, obserwuje się ponadto rosnące zainteresowanie gotową rozsadą zakupioną w specjalistycznych zakładach produkcyjnych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl