Seler korzeniowy – aktualna sytuacja rynkowa, 17 luty 2021 r.

W magazynach zalega jeszcze sporo towaru z jesiennych zbiorów 2020.  Jakość korzeni jest różna, w wielu przypadkach dostrzegane są objawy zgnilizny twardzikowej. Hodowcy informują, że areał selera korzeniowego w 2021 może być mniejszy nawet o 20-30 procent. 

Na giełdach hurtowych warzyw cena sprzedażowa selera korzeniowego oscyluje na poziomie 0,8-1 zł/kg. Pomimo “poluzowania” obostrzeń nie obserwuje się większego zainteresowania tym towarem. Niska temperatura w ostatnim czasie powoduje, że towar, który zalega na pryzmach, może być przemarznięty, co ostatecznie wpłynie na jego jakość handlową.

Wczesna uprawa selera

W wielu przydomowych mnożarkach producenci już w styczniu rozpoczęli siew nasion. Pomimo niedoboru światła, niskiej temperatury nie było większych problemów ze wschodem nasion. Tymczasem producenci odczuwają “po portfelu” wyższe koszty ogrzewania obiektów rozsadowych.

Rozsada selera i pora, fot. 14 luty 2021. AW
Odmiana Princino, fot. 14 luty 2021 r. AW
Rozsada selera. fot. 14 luty 2021. AW
Rozsada selera w lutym. AW

W Polsce uprawa selera w tunelach foliowych zajmuje powierzchnię ok. 200 ha. Jak informuje Marcin Dąbrowski z firmy BASF (marka Nunhems), zainteresowanie producentów wczesnym selerem jest znacznie niższe niż w ubiegłych sezonach, ma na to wpływ m.in. niewiadoma związana z kanałem HoReCa. Ponadto w ubiegłym sezonie cena wczesnego selera spod płaskich osłon w lipcu wynosiła ok. 1.5pln/szt. – to wciąż za mało jak na wysokie koszty produkcyjne. I jak dodaje – W ostatnich latach obserwuje się dwa trendy: w przypadku selera producenci do produkcji rozsady coraz częściej wybierają nasiona  otoczkowane i podkiełkowane, co gwarantuje bardzo dobre wschody oraz wyrównany wzrost, obserwuje się ponadto rosnące zainteresowanie gotową rozsadą zakupioną w specjalistycznych zakładach produkcyjnych.

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności