AktualnościPIORiN rozpoczyna wydawanie elektronicznych świadectw fitosanitarnych

PIORiN rozpoczyna wydawanie elektronicznych świadectw fitosanitarnych

Świadectwa fitosanitarne towarzyszące roślinom i produktom roślinnym eksportowanym z Polski do tzw. państw trzecich (państw spoza Unii Europejskiej), obok tradycyjnej papierowej formy, teraz mogą być wydawane także w wersji elektronicznej.

Obecnie państwami, które akceptują elektroniczne świadectwa fitosanitarne wydawane przez państwa członkowskie UE (w tym Polskę) są USA, Argentyna, Gwatemala, Jamajka, Kolumbia, Kostaryka, Chile, Maroko, Meksyk i Republika Południowej Afryki. Państwa, które przygotowują się do wdrożenia takiej możliwości to Australia, Uzbekistan, Republika Korei i Zjednoczone Królestwo (Wielka Brytania).

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

Elektroniczne świadectwa fitosanitarne mogą być wydawane w Polsce tylko za pomocą unijnego systemu informatycznego TRACES-NT (TRACES New Technology). Podmiot wnioskujący o wydanie świadectwa fitosanitarnego w formie elektronicznej generowanego w systemie TRACES musi samodzielnie założyć konto logowania aby uzyskać dostęp do systemu TRACES NT. Można tego dokonać, bez konieczności pobierania i instalowania dodatkowego oprogramowania, bezpośrednio na stronie internetowej TRACES. Pod wskazanym adresem znajduje się strona powitalna TRACES-NT, a następnie należy kliknąć „Zarejestruj się w TRACES” (Sign up for TRACES).

Szczegółowe informacje dotyczące zakładania i obsługi konta (dotyczące składania wniosków o wydanie świadectwa fitosanitarnego) w systemie TRACES NT znajdują się w Podręczniku obsługi modułu fitosanitarnych świadectw eksportowych (FITO na export) oraz na naszej stronie w zakładce TRACES. Ponadto w każdym Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Działach Nadzoru Fitosanitarnego zostali wyznaczeni koordynatorzy (helpdesk), z którymi należy się kontaktować w przypadku problemów z logowaniem – informuje PIORiN.

Źródło: PIORiN

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl