• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPomidory na Sycylii - nowości odmianowe i fatalne ceny owoców

Pomidory na Sycylii – nowości odmianowe i fatalne ceny owoców

Każdy z sektorów branży szklarniowej stara się utrzymać na rynku i podczas gdy jedni starają się poprawić swoją pozycję, inni wręcz walczą o przetrwanie. Na Sycylii hodowcy z Enza Zaden zapraszają do zapoznania się z kolekcją swoich nowych odmian szklarniowych pomidorów, a w tym samym czasie ogrodnicy zaprzestają zbiorów w swoich szklarniach z powodu drastycznie niskich cen.

Hodowcy z Enza Zaden urządzają w ośrodku badawczym w Santa Croce pod Ragusą (na Sycylii) serię dni otwartych. Zaplanowano je na 26 lutego – 2 marca, 12-16 marca, 26-30 marca, 9-13 kwietnia i 23-27 kwietnia. Podczas tych demonstracji zainteresowani będą mogli zapoznać się z nowymi odmianami pomidorów czereśniowych, śliwkowych, koktailowych, typu Marmande i wielu innych – wszystkie mają się odznaczać, poza różnymi rodzajami odporności, także bardzo dobrym smakiem.

Wcale nie retoryczne pytanie brzmi: ilu zainteresowanych zgłosi w Centrum Badawczym Santa Croce Camerina chęć wzięcia udziału w pokazach. W odległym o kilkadziesiąt kilometrów od Ragusy Pachino – od lat słynącym z “czewonego złota” – najlepszych (w przekonaniu miejscowych plantatorów) na świecie pomidorów zdesperowani ogrodnicy zaprzestali zbiorów. Według nich koszty produkcji odmian czereśniowych sięgają 1 euro/kg, tymczasem ceny im oferowane wynoszą 50-60 eurocentów za kilogram, zaś za klasyczne owoce sałatkowe mogą dostać 30 eurocentów.

To następstwa napływu tanich owoców z północnej – między innymi z Kamerunu (1,39 €/kg w supermarkecie w Pachino) czy Maroka. Unia Europejska zawarła z państwami tego regionu umowy o liberalizacji handlu i przyznała kwoty towarów wolnych od cła wwozowego. Problem pomidorów napływających z krajów Marghrebu powraca co roku – zwłaszcza, że pojawiają sie one na rynku UE w ilościachznacznie nieraz przekraczających uzgodnione limity. Ogrodnicy z południa Europy z determinacja, ale mizernymi skutkami protestują przeciwko brakowi zdecydowanych działań unijnej i krajowych administracji. Oczekują choćby satysfakcjonujących ich kwot i cen wycofania unijnych pomidorów z rynku wspólnoty.

za: enzazaden.it, ilfattoquotidiano.it


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl