Cena cebuli na polskim rynku rośnie i w najbliższej perspektywie nie ma oznak zakończenia tego trendu. Znajduje kupców akceptujących poziom znacznie przekraczający ubiegłoroczny zamierzających zaopatrywać rynek krajowy i eksportować to warzywo – z powodu suszy w zachodniej części Europy cebula nie dopisała i nasza ma wzięcie.

W trzeciej dekadzie października ceny hurtowe cebuli wzrosły do poziomu ok. 1,4 zł/kg, co przekracza przeszło dwukrotnie cenę tego warzywa sprzed roku. Podobna tendencja utrzymuje się na rynku ukraińskim.

Poziom cen cebuli w naszych obu krajach zaczyna czynić opłacalnym jej import z krajów azjatyckich. W Kazachstanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie eksporterzy warzyw są nastawieni tradycyjnie na rynek rosyjski – nie czują się pewnie w kontaktach z Zachodem. Ale Ukraińcy mają już pewne doświadczenie w tej kwestii i dla nich najważniejsza jest prosta arytmetyka – gdy cena transportu (trzy tygodnie dla TIR-a) okaże się akceptowalna, na polskim rynku oraz w hurtowniach innych państw Unii Europejskiej pojawi się importowana z Azji cebula. Być może to właśnie ona wyhamuje trend wzrostowy cen naszej rodzimej cebuli.

za: FreshMarket, East-Fruit

PG

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności