yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZakup nowych maszyn rolniczych. Ile z nich zarejestrowano w lipcu?

Zakup nowych maszyn rolniczych. Ile z nich zarejestrowano w lipcu?

Lipiec okazał się rekordowym miesiącem pod względem zakupionych i zarejestrowanych maszyn rolniczych. Koszty wszelkich surowców oraz koszty samego życia są jednak bardzo wysokie. Ich odzwierciedlenie znajdujemy w porównaniu aktualnych statystyk do roku ubiegłego. O czym mowa?

Zacznijmy od nowych ciągników rolniczych. Według danych opublikowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych w lipcu bieżącego roku zarejestrowano ich 1174 sztuk. To drugi najlepszy tegoroczny wynik pod względem ilości rejestracji w jednym miesiącu. W sumie od początku roku zarejestrowano 6772 sztuk nowych ciągników i jest to gorszy wynik niż w analogicznym okresie 2021 roku o 1130 sztuk. Oznacza to spadek o 14,3% w stosunku do zeszłego roku.

Skąd wynika niższe zainteresowanie ciągnikami rolniczymi? Taki stan rzeczy w dużej mierze wywołany jest zawirowaniami na rynku będącymi następstwami wojny na Ukrainie. Maszyny rolnicze takie jak ciągniki muszą być bowiem wykonane z wysokiej jakości stali, gdyż od tego zależy ich wytrzymałość. Surowiec to znacząca część wszystkich materiałów wykorzystywanych przy produkcji a należy pamiętać, że jego ceny na ten moment są dość wysokie. Dodając do tego całą resztę materiałów, która powiększa finalny koszt a także trudną sytuację w rolnictwie związaną z niską opłacalnością upraw, zakup maszyny staje się niezwykle obciążającą kwestią.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowych przyczep. Należy jednak uwzględnić, że koszty zakupu są o wiele niższe w porównaniu do ciągników. W lipcu 2022 roku zarejestrowano 1089 szt. nowych przyczep rolniczych. To najwięcej rejestracji w ciągu jednego miesiąca w tym roku. W sumie przez pierwsze siedem miesięcy bieżącego roku zarejestrowano 5509 szt. nowych przyczep rolniczych. Jest to niemal tyle samo co przed rokiem, kiedy zarejestrowano 5545 szt. przyczep rolniczych. Różnica to tylko 0,6%.

Źródło: pigmiur.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl