yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPowtórka z rozrywki, czyli powrót do kolejek na przejściach granicznych

Powtórka z rozrywki, czyli powrót do kolejek na przejściach granicznych

Kolejki na granicach to już dobrze nam znany temat, niemniej, nie mieliśmy z nim do czynienia przez ostatni miesiąc. Mogłoby się wydawać, że problem jest już za nami, jednak długie sznury tirów, które w niedzielę 15 maja były widoczne pod przejściem granicznym w Bobrownikach zdają się temu przeczyć.

W ostatnim czasie wiele się zmieniło – wprowadzane sankcje znacznie ograniczyły ruch pomiędzy Polską a Białorusią. Od 16 kwietnia 2022 r. Białoruś wprowadziła bowiem zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej (samochodów i ciągników siodłowych). Powyższy zakaz został wprowadzony ze względu na piąty pakiet sankcji wprowadzony przez Unię Europejską wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich. Od 16 kwietnia przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu, w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb od granicy).

Chwilę po tym dowiedzieliśmy się, że Białoruś zdjęła zakaz importu poszczególnych produktów, a w tym warzyw. Taki stan rzeczy ponownie otworzył przed nami kolejny rynek zbytu. Niestety, ze względu na wszelkie ograniczenia w transporcie, kolejki na granicach znów przybierają na sile. W niedzielę 15 maja na przejściu granicznym w Bobrownikach czas oczekiwania na wjazd wynosił 4-7 godzin, natomiast w Koroszczynie było to nawet kilkanaście godzin.

W ramach przypomnienia, przed wprowadzonymi obostrzeniami dotyczącymi wymiany towarowej z Białorusią, kolejki osiągały nawet kilkadziesiąt kilometrów a czas oczekiwania był znacznie dłuższy. Wraz z pojawieniem się wspomnianych zakazów ruch znacznie się zmniejszył a kolejki praktycznie nie występowały. W ostatnich dniach zdaje się to zmieniać. Okres nie jest jeszcze aż tak dotkliwy jak wcześniej, niemniej, to kolejne utrudnienie w transporcie produktów, a w tym warzyw, które Białoruś wykluczyła z listy objętej zakazem. W przypadku, w którym kolejki znów powróciłyby do stanu sprzed około miesiąca, eksport towarów świeżych byłby niemałym kłopotem.

Źródło: strazgraniczna.pl / gov.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

fot.: tvp.info

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl