yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPrzymrozki, susza, a teraz gradobicia. To już koniec sezonu dla producentów z...

Przymrozki, susza, a teraz gradobicia. To już koniec sezonu dla producentów z Lubelszczyzny [ZDJĘCIA]

– Sezon zakończony – komentują producenci z Lubelszczyzny po gradobiciu, które miało miejsce minionej nocy 19.05.2024. Kataklizm zniszczył wszystko. Gruba warstwa gradu pozostała widoczna aż do poranka. 

Dramat na Lubelszczyźnie

Powiat opolski i część powiatu lubelskiego – to właśnie w tych regionach producenci zmierzyli się z niszczycielską siłą natury. Wszystko zaczęło się dość niewinnie. Około godziny 21:00 zaczął padać wyczekiwany przez wszystkich deszcz. Sytuacja zmieniła się jednak w mgnieniu oka. Niedługo później spadły bowiem pierwsze gradziny.

Wyjątkowo intensywne opady gradu trwały przez 10-15 minut. Niestety, tyle wystarczyło, żeby zniweczyć ciężką pracę wszystkich producentów w okolicy i pozbawić ich możliwości zarobku. Gradziny osiągały średnicę nawet do 2 cm. W wielu gospodarstwach straty są całkowite. Gruba warstwa lodu utrzymywała się miejscami nawet do rana.

“Sezon zakończony”

W przestrzeni medialnej na ten moment najwięcej mówi się o gospodarstwach sadowniczych, które wcześniej w znaczącym stopniu ucierpiały przez przymrozki. Zawiązki, które przetrwały minione mrozy, zostały całkowicie zniszczone przez grad. Duża część z nich leży pod drzewami, a pozostałe są “pocięte”. Uszkodzone zostały również drzewa, szczególnie górne części koron. Nie inaczej sytuacja wygląda u producentów malin.

Gdzie spadł grad w dniu 19.05.2024?

Olbrzymie straty w swoich gospodarstwach odnotowali producenci z miejscowości w gminach Opole Lubelskie, Chodel, Urzędów i Bełżyce. Silne burze występowały także w innych regionach Polski. Producenci informowali nieustannie o lokalnych kataklizmach. Nie ma jednak wątpliwości, że to wskazane wyżej gminy ucierpiały najbardziej. Przypominjmy, wielu producentów mówi na ten moment o 100% stratach. Nie ma szans na regenerację…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl