yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpotkania Henryka Kowalczyka z rolnikami w Małopolsce

Spotkania Henryka Kowalczyka z rolnikami w Małopolsce

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk kontynuuje rozmowy bezpośrednie z rolnikami, tym razem w Małopolsce. Spotkania odbyły się w Nowym Targu i Limanowej, natomiast w czwartek szef resortu rolnictwa miał spotkać się z producentami i mieszkańcami powiatu w Tarnowie.

Plan Strategiczny dla WPR

Szef resortu rolnictwa przybliżył główne założenia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zwrócił uwagę na nowe elementy, które znalazły się w obecnej perspektywie finansowej.

– Nowością w Planie Strategicznym w porównaniu do poprzednich mechanizmów WPR są ekoschematy, czyli płatności związane ze środowiskiem – podkreślił wicepremier.

Szkolenia

– O płatności w ramach ekoschematów trzeba występować oddzielnie, bo one nie należą się z automatu – zwracał uwagę szef resortu rolnictwa.

Podkreślając znaczenie dodatkowych płatności, wicepremier apelował o udział w szkoleniach organizowanych przez ośrodki doradztwa rolniczego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Szkolenia rozpoczną się od przyszłego tygodnia i warto w nich uczestniczyć, aby potem skorzystać ze wszystkich możliwych szans, które dają ekoschematy – przekonywał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa informował również o stosunkowo łatwych zasadach działania ekoschematów, np. o planie nawożenia z wapnowaniem, w ramach którego można otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł/ha.

Sytuacja w rolnictwie

Wicepremier Henryk Kowalczyk krótko omówił również podejmowane przez rząd działania wspomagające rolników w najtrudniejszych momentach – dopłaty do nawozów, wsparcie producentów jabłek deserowych czy dopłaty do loch.

– W ostatnim roku rolnictwo przeżywało wiele perturbacji i zawirowań, a ono potrzebuje stabilizacji. Staramy się kolejnymi krokami tę stabilizację budować – powiedział szef resortu rolnictwa.

Przewidywane zagrożenia

Wicepremier rozmawiał też o trudnościach na poszczególnych rynkach. Są one w znacznej mierze wynikiem wojny w Ukrainie. Ze względu na eksport produktów rolnych z tego kraju, na który Unia Europejska zgodziła się, znosząc cła, pojawiły się kłopoty na rynku zbóż.

Trudna zaczyna być sytuacja na światowym rynku mleka, na którym jest obserwowany spadek cen. W związku z dużymi zapasami rysują się zagrożenia na rynku owoców miękkich.

Specyfika południowej Małopolski

Hodowcy bydła i owiec z powiatu nowotarskiego zgłaszali też problemy wynikające ze specyfiki ich produkcji rolnej. Rolnicy i sadownicy w Limanowej mówili o trudnościach na rynku owoców, w tym jabłek.

Poruszane były także kwestie zmian pokoleniowych w gospodarstwach, trudnych warunków pracy producentów rolnych w terenie górskim, wsparcia dla pszczelarstwa i edukacji młodzieży.

Rozwój wsi

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie rozwoju obszarów wiejskich.

– Ostatnie trzy lata były znakomite, jeżeli chodzi o rozwój wsi – stwierdził wicepremier.

Zwrócił uwagę, że na tereny wiejskie, do samorządów, trafiły rekordowo duże środki pozwalające m.in. na budowę dróg, wodociągów i kanalizacji.

Emerytury rolnicze

Wicepremier przypomniał również, że od 1 marca został zrównany sposób waloryzacji emerytur rolniczych z systemem ZUS-owskim.

– Przypomnę ponadto, że już 15 czerwca ubiegłego roku weszły w życie zapisy pozwalające rolnikom na przechodzenie na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego – dodał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Nowy budynek szkoły rolniczej

Przy okazji wizyty w Nowym Targu wicepremier Kowalczyk odwiedził teren budowy nowego budynku Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego. Spotkał się także z przedstawicielami uczniów.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl