yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościImportujemy cebule z 33 krajów. Najwięcej z Holandii, Niemiec i Rosji

Importujemy cebule z 33 krajów. Najwięcej z Holandii, Niemiec i Rosji

W 2023 roku Polska sprowadziła niemal 183 tys. ton cebuli. Najwięcej towaru przyjechało z Holandii, Niemiec i Rosji. Łącznie towar importowano z 33 krajów. Ile ton sami wyeksportowaliśmy? 

Ile cebuli sprowadzono do Polski w 2023 roku?

Ilość cebuli, którą sprowadzono w 2023 roku do Polski, przedstawia się na poziomie 182,76 tys. ton. Wartość tego towaru to z kolei 347,94 mln złotych. Warto przy tym zapytać… Ile ton krajowego warzywa trafiło na eksport? W ramach porównania, Polska w 2023 roku przeznaczyła na eksport 143,72 tys. ton cebuli, którą sprzedano za 558,14 mln złotych. Co istotne, tyczy się to cebuli świeżej lub schłodzonej, oprócz cebuli dymki i szalotki.

Z którego kraju importujemy najwięcej cebuli?

Na pierwszym miejscu na liście największych dostawców cebuli znajduje się Holandia. W minionym roku z tamtejszych stron sprowadzono aż 118,53 tys. ton towaru o wartości 253,86 mln złotych. Kolejna pozycja należy do naszych zachodnich sąsiadów. Z Niemiec przyjechało bowiem do Polski 23,63 tys. ton cebuli. Krajowi odbiorcy zapłacili za ten towar 34,56 mln złotych. Podium zamyka Rosja. W 2023 roku dostarczyła ona 21,76 tys. ton produktu na polski rynek. Wartość towaru była nieco niższa i wyniosła 14,87 mln złotych.

Warto jednak zauważyć, że lista na tym się nie kończy. Oprócz wskazanych wyżej krajów możemy wyróżnić jeszcze 30 innych kierunków, z których cebula napływała do Polski w 2023 roku. Najbardziej w oczy rzuca się Egipt, Uzbekistan, Kazachstan, Włochy, Białoruś i Hiszpania. W pozostałych przypadkach ilość sprowadzanego towaru była znacznie niższa.

Na poniższym wykresie znajdują się wszystkie kraje, z których Polska importowała cebulę w 2023 roku. Przypomnijmy, tyczy się to cebuli świeżej lub schłodzonej, oprócz cebuli dymki i szalotki (CN: 07031019). Wykres został przygotowany na podstawie bazy GUS.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Import cebuli w 2023 roku

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl