PolecaneOdmiany warzyw rodzimej hodowli wkraczają do szklarni

Odmiany warzyw rodzimej hodowli wkraczają do szklarni

O tym, że zarabiać można nie tylko na uprawie szklarniowej odmian zachodnich hodowli, można było się przekonać podczas Dnia Otwartego firmy W. Legutko i Yara Poland w gospodarstwie Lecha i Adama Motylewskich (fot. 1) w miejscowości Karski k. Ostrowa Wielkopolskiego.

Lech Motylewski wraz z synem Adamem uprawiają warzywa w 0,5-hektarowej szklarni o wysokości wynoszącej trzy metry w słupie. Ze względu na niezbyt dużą powierzchnię dobór odmian i technologii uprawy są bardzo przemyślane pod kątem opłacalności. Ogrodnicy spod Ostrowa Wielkopolskiego zdecydowali się na ogórki, których uprawę prowadzą z podsadzaniem, oraz pomidory – głównie malinowe, z uwagi na lepszą rentowność.

Katarzyna Kaczmarek, reprezentująca firmę W. Legutko (fot. 2), scharakteryzowała ogórek Haker F1 i pomidora malinowego Polorosa F1, proponowane przez hodowcę do profesjonalnej uprawy pod osłonami.

Fot.2. Katarzyna Kaczmarek

-Haker F1 jest plenną odmianą do nasadzeń od początku lutego w szklarniach i od połowy lutego w tunelach foliowych. Cechuje się niezawodnością i łatwością w uprawie oraz wysoki plonem wczesnym. Istotna jest również wysoka jakość ciemnozielonych owoców z ożebrowaniem, osiągających długość 19–23 cm. Owoce nie zmieniają kształtu w niekorzystnych warunkach pogodowych – wyróżniają się brakiem skłonności do tworzenia szyjki przy szypułce i nie wydłużają się latem, dlatego nawet zbierane w okresach upalnych „pasują” do worków 5-kilogramowych, w które standardowo pakuje się ogórki – informowała K. Kaczmarek. Potwierdziła to demonstracja przeprowadzona przez L. Motylewskiego, który poprosił chętnych uczestników o zebranie owoców z kilku metrów bieżących rzędu odmiany Haker F1 i odmiany konkurencyjnej. Okazało się, że owoce Hakera F1 były bardziej wyrównane i krótsze (fot. 3), dlatego mieściły się w worki foliowe.

Fot. 3. Ogórek Haker F1

K. Kaczmarek omówiła również malinową odmianę Polorosa F1 (fot. 4). Mieszaniec ten nadaje się zarówno do uprawy przedłużonej, jak i w krótkich cyklach (nasadzenia od połowy lutego do końca lipca i od lipca do końca października). Rośliny odznaczają się silnym wigorem i zbalansowanym wzrostem, dobrze wiążą owoce przez cały okres uprawy. Przedstawicielka firmy zwracała uwagę na wysoką jakość owoców, które są kuliste, o masie od 160 do 220 g, z lekkim ożebrowaniem, stosunkowo twarde i nie wykazują podatności na mikrospękania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Fot. 4. Pomidor malinowy Polorosa F1

Tekst i fot.  Aleksandra Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
zenox klucze nasadowe

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]