yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCeny porów szybują w dół. „Rozrabiaka” z Turcji zepsuł plany polskich rolników...

Ceny porów szybują w dół. „Rozrabiaka” z Turcji zepsuł plany polskich rolników [31.01.2024]

Ceny porów drastycznie spadły. Na rynku pojawił się bowiem towar z Turcji, czyli sprawca całego zamieszania. Cena sprowadzanych porów jest niska, przez co są one niemałą konkurencją. Jak aktualnie przedstawiają się ceny na Broniszach?

„Rozrabiaka” z Turcji

Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pojawił się por, którego importerzy sprowadzają z Turcji. Nawet dziś na placu mogliśmy zobaczyć całe skrzyniopalety tamtejszego towaru. Aktualnie sprzedawany jest on w cenie 3,50-4,00 zł za kilogram. Niższy pułap cenowy dotyczy towaru mniejszego kalibru – cieńszego, który wykorzystywany jest do włoszczyzny. Stawki na poziomie 4,00 zł za kilogram odnoszą się natomiast do porów nieco grubszych. Tak czy inaczej, cena pozostaje bardzo niska.

Warto przy tym zaznaczyć, że obecność importowanego z Turcji towaru dość znacząco wpłynęła na krajowych producentów. Wraz z pojawieniem się tureckich porów cena polskiego produktu poszybowała w dół. Niektórzy z rolników wstrzymywali się ponadto ze sprzedażą, gdyż liczyli na wyższe stawki. Teraz uzyskanie takowych jest niemożliwe.

Jakie są ceny polskich porów?

Niestety, rekordowo wysokie ceny porów to już przeszłość. Na ten moment krajowi producenci, którzy sprzedają warzywo na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach, mogą spodziewać się najczęściej stawek w przedziale 5,00-6,00 zł za kilogram. Tendencja spadkowa zauważalna jest gołym okiem. Warto przy tym zaznaczyć, że podaż pora z Turcji, czyli głównego sprawcy spadku cen, pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie.

Ile kosztują pory w markecie?

Krajowi producenci nie mogą już oczekiwać cen dochodzących nawet do 8,00 zł za kilogram. Na ten moment są one zdecydowanie niższe. A jak sytuacja przedstawia się w jednym z bardziej popularnych marketów? W dniu dzisiejszym stawki widoczne na półkach sklepowych utrzymywały się na poziomie 14,75 zł za kilogram. Względem tego, co obecnie otrzymują producenci, cena w markecie jest dość wysoka. Pozostaje pytanie… Czy w najbliższym czasie spadnie ona do poziomu, który będzie odzwierciedlał sytuację na rynku?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Import porów z Francji i Belgii

Na rynku w Broniszach wciąż pojawiają się oczywiście, obok towaru z Turcji, pory z Francji oraz Belgii. W tym wypadku, tak jak w poprzednich tygodniach, ceny utrzymują się na nieco wyższym pułapie – względem polskich porów. Warto jednak zauważyć, że tutaj także słyszymy o spadkach. Produkt, który najczęściej trafia do włoszczyzny, kosztuje około 5,70 zł za kilogram. Grubsze sztuki sprzedawane są z kolei w cenie 6,00-6,50 zł za kilogram.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl