yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZakup maszyn rolniczych. Spadek rejestracji w sierpniu

Zakup maszyn rolniczych. Spadek rejestracji w sierpniu

Koszty wszelkich surowców są aktualnie na bardzo wysokim poziomie. Wpływa to zarówno na sektor rolnictwa jak i powiązane z nim branże. Zakup koniecznych dóbr do produkcji, w tym maszyn rolniczych, staje się więc bardzo utrudniony. Odzwierciedlenie takiego stanu rzeczy widzimy porównując aktualne statystyki do tych, które widzieliśmy w roku ubiegłym…

Według danych opublikowanych przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych w sierpniu bieżącego roku zarejestrowano 939 sztuk nowych ciągników. To znaczący spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy zarejestrowano ich 1174. W sumie od początku roku zarejestrowano 7711 sztuk nowych ciągników i jest to gorszy wynik niż w analogicznym okresie 2021 roku o 1382 sztuk. Spadek rejestracji rok do roku to już 15,2 %.

Zdecydowanie przyczynił się do tego wspominany wzrost kosztów wszelkich surowców. Maszyny wykorzystywane w rolnictwie wymagają bowiem najwyższej jakości, by mogły sprostać wyzwaniom. Począwszy na stali, z której wykonana jest większa część ciągników, elektronice, oponach i kończąc na plastiku… Wszystko to utrzymuje się na dość wysokim poziomie cenowym. Sytuacja producentów jest jednak bardzo trudna a opłacalność prowadzenia upraw stawiana jest pod niemałym znakiem zapytania. W wielu przypadkach rolnicy decydują się odłożyć zakup maszyny rolniczej w czasie, gdyż tak duży wydatek naraziłby ich na jeszcze większe straty.

Sytuacja na rynku przyczep kształtuje się nieco inaczej. Co prawda wciąż zauważalne są spadki, jednak nie są one tak duże jak w przypadku ciągników. Przyczynia się do tego zapewne niższy koszt ich wytworzenia i co za tym idzie, zakupu. W sierpniu 2022 roku zarejestrowano bowiem 617 sztuk nowych przyczep rolniczych. Patrząc historycznie jest to naturalna tendencja, zwykle w tym miesiącu notuje się znaczny spadek rejestracji w stosunku do poprzedniego miesiąca. Od początku roku zarejestrowano 6126 nowych przyczep rolniczych. To o 166 szt. mniej niż przed rokiem. Spadek w stosunku do zeszłego roku wynosi -2,6%.

Źródło: pigmiur.pl

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl