yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościRozwój rolnictwa na Ukrainie ograniczy liczbę pracowników w Polsce?

Rozwój rolnictwa na Ukrainie ograniczy liczbę pracowników w Polsce?

Jak podaje Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy, dzięki otrzymanym dotacjom na ogrodnictwo na Ukrainie powstanie około dziesięciu tysięcy sezonowych miejsc pracy. Warto więc zadać sobie pytanie… Jaki będzie to miało wpływ na liczbę migrujących do Polski pracowników sezonowych zza naszej wschodniej granicy?

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotacje rządowe na rozwój ogrodnictwa i sadownictwa oraz upraw szklarniowych zatrudnią około tysiąca stałych pracowników, a także są zobowiązani do stworzenia kilkunastu tysięcy nowych sezonowych miejsc pracy dla rozwoju obszarów wiejskich – czytamy w komunikacie na stronie ukraińskiego ministerstwa.

Jak wysokie są dotacje? Ministerstwo informuje, że od początku tego roku 24 gospodarstwa rolne otrzymały dotacje na rozwój swojej działalności w łącznej wysokości prawie 57 mln 322 tys. hrywien. Wśród nich są 23 gospodarstwa zajmujące się ogrodnictwem, uprawą jagód i uprawą winorośli – zapłacono im ponad 56 mln UAH. Jedno przedsiębiorstwo otrzymało 1 milion 260 tysięcy hrywien na rozwój rolnictwa szklarniowego.

Tymczasem, Polska wciąż zmaga się z problemem braku odpowiedniej ilości pracowników sezonowych. Z roku na rok jest to coraz bardziej odczuwalne. Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, zdecydowanie rzadziej decydują się na pracę u rolnika. Nawet obecność ogromnej liczby uchodźców zza naszej wschodniej granicy nie zdołała odwrócić owego trendu. W dużej mierze są to bowiem kobiety z dziećmi, a także osoby, które nie są zaznajomione z pracą na wsi, przez co dość szybko rezygnują ze stanowiska.

Rozwój rolnictwa na Ukrainie może okazać się kolejnym czynnikiem, który przełoży się na ograniczenie dostępności kadry pracowniczej, która już teraz zmniejsza się w zatrważającym tempie. Wprawdzie wspomniane działania ukraińskiego ministerstwa mają na ten moment niewielkie znaczenie, jednak w przyszłości zapewne owych działań będzie zdecydowanie więcej. Tworzenie nowych miejsc pracy na Ukrainie oznacza dla Polski tylko jedno… Większe trudności z pozyskaniem pracowników z tamtejszych stron.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: minagro.gov.ua

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl