yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościKaruzela podwyżek na rynku nawozowym. Kolejna aktualizacja cennika…

Karuzela podwyżek na rynku nawozowym. Kolejna aktualizacja cennika…

Nieco ponad dwa tygodnie… Zaledwie tyle czasu potrzebowały zakłady nawozowe, by zaskoczyć nas kolejnymi z rzędu podwyżkami. Stawki już przedtem wykraczały poza akceptowalne granice. Na ten moment wzrosły o kolejne kilkaset złotych… Kto będzie mógł sobie na nie pozwolić?

Zawirowania na rynku gazu znalazły swoje odzwierciedlenie w opublikowanym 11 sierpnia cenniku nawozów azotowych. Zakład po raz kolejny wyszedł w stronę rolników ze zdecydowanie wyższymi stawkami. W większości przypadków zwiększyły się one o 370-380 zł na tonie. Spoglądając na aktualną sytuację w kraju i na świecie najprawdopodobniej nie jest to ostatnie słowo… Warto zaznaczyć, że wkraczamy w okres, w którym zazwyczaj uzupełniamy zapasy na kolejny sezon. Aktualne warunki cenowe są jednak nieosiągalne dla większości producentów.

Jak więc kształtują się ceny na ten moment? Zacznijmy od saletry amonowej o 34,4% zawartości azotu. Koszt tego typu nawozu wynosi 4305 zł/t. Oznacza to wzrost o 370 zł, gdyż poprzednio jego cena kształtowała się na poziomie 3935 zł/t. Takowa różnica w cenie dotyczy również innych rodzajów saletry amonowej oraz nawozów Saletrosan 27 PLUS i Salmag. Idąc dalej, RSM o zawartości azotu 28, 30 a także 32% to ceny kształtujące się na poziomie o 380 zł wyższym. RSM 26% z dodatkiem 3% siarki podrożał o 280 zł na tonie. Nieco mniej odczuwalne wzrosty tyczą się natomiast wszelkich odmian siarczanu amonu, gdyż mowa o 170 zł na tonie.

Zliczając wszelkie podwyżki, które miały miejsce w okresie od czerwca, otrzymujemy kwoty przekraczające 1300 zł/t. W przypadku niektórych nawozów wzrosty odczuwalne były nawet w bardziej znaczącym stopniu… Co warto zaznaczyć, producenci już wcześniej alarmowali, że nie mogą pozwolić sobie na zakup, gdyż będzie to równoznaczne z produkcją poniżej kosztów. Biorąc pod uwagę aktualne stawki, nadchodzący sezon zmusi nas do zastosowania mniejszej dawki nawozów. Wpłynie to niestety bezpośrednio na niższą jakość oraz ilość uzyskanego plonu…

Poniżej prezentujemy aktualny cennik nawozów azotowych opublikowany przez Agrochem Puławy. Ceny w nim widoczne obowiązują od 11 sierpnia. Należy wziąć również pod uwagę, że są to stawki w hurcie, co oznacza, że w składach będą one jeszcze wyższe…W ramach przypomnienia, poprzednia aktualizacja cennika nawozowego miała miejsce 27 lipca.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ceny nawozów azotowych 11.08.2022

Źródło: agrochem.com.pl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl