yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościUwaga na wciornastki - małe, niepozorne, ale szczególnie uciążliwe. Jak sobie z...

Uwaga na wciornastki – małe, niepozorne, ale szczególnie uciążliwe. Jak sobie z nimi radzić?

Największe szkody wciornastek tytoniowiec wyrządza w najmłodszych roślinach. Szczególnie uciążliwy jest w cebuli i porze. W jaki sposób i czym zwalczać wciornastki? Sprawdź, jak pozbyć się szkodnika z plantacji.

Wciornastek tytoniowiec

Mały, niepozorny wciornastek tytoniowiec wyrządza szkody w uprawach wielu warzyw, ale szczególnie uciążliwy jest w cebuli i porze. Trudność w jego zwalczaniu polega na tym, że bytuje w pochwach liściowych. Jego szkodliwość polega na uszkadzaniu liści i ograniczaniu przez to fotosyntezy. Największe szkody wciornastek wyrządza w najmłodszych roślinach.

Dlatego tak ważne są wczesne lustracje na polu. Do monitoringu tego szkodnika wykorzystuje się niebieskie tablice lepowe. Najwcześniej wciornastek obserwowany jest na cebuli ozimej i z dymki. Największe naloty tego szkodnika na uprawy cebuli i pora notuje się w czasie zasychania zbóż. Wówczas wciornastek chętnie zasiedla młode, mięsiste liście warzyw.

Jak radzić sobie z wciornastkami?

Planując zwalczanie wciornastka specjaliści zalecają rozpocząć zabiegi od środków systemicznych, które zapewniają długą ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że do prawidłowego działania preparatu rośliny muszą być w dobrej kondycji, a preparat musi być naniesiony w taki sposób, żeby mógł wniknąć w tkanki rośliny.

Czym zwalczać wciornastki?

Do zwalczania wciornastka zarejestrowane są pyretroidy, które skutecznie ograniczają szkodnika, ale pod warunkiem, że nie jest zbyt gorąco. Kłopot w tym, że im jest cieplej tym szybciej przebiega cykl rozwojowy wciornastka. Warte uwagi są biologiczne środki do zwalczania wciornastka, np. na bazie pasożytniczych grzybów. Polecane są też środki zawierające olejek pomarańczowy oraz preparaty działające sklejająco na szkodniki.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak zwiększyć efektywność zabiegu?

Specjaliści zalecają dodawanie do cieczy roboczej adiuwantów oraz użycie odpowiednio dużej ilości wody, dostosowanej do wzrostu plantacji, tak żeby ciecz opryskowa dotarła do miejsc bytowania wciornastka czyli do pochew liściowych.

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl