• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZbiory ziemniaków - jakie wady bulw pojawiają się najczęściej w sezonie 2020

Zbiory ziemniaków – jakie wady bulw pojawiają się najczęściej w sezonie 2020

Wykopki ziemniaków trwają. Zaglądamy na pola, aby sprawdzić z jakimi problemami jakościowymi bulw mamy najczęściej do czynienia w sezonie 2020.

Wodna zgnilizna przyranowa jest chorobą, która w ostatnich latach występuje coraz częściej na plantacjach ziemniaków jest. Jej sprawcą jest kilka gatunków z rodzaju Pythium sp. Są to organizmy grzybopodobne z rodziny Oomycetes bytujące w glebie. Infekują bulwy w czasie wegetacji, nie dają objawów na roślinie, ale później mogą się dalej rozwijać w przechowalni. Również w tym sezonie widok bulw z brązowymi, kremowymi, mokrymi plamami w miąższu, które pojawiają się zwykle w miejscu zranień skórki nie należą do rzadkości. W kolejnych dniach od pojawienia się pierwszych objawów zgnilizna wnika w głąb miąższu. Konsystencja miąższu staje się serowata, miękka, tłusta. Z mocno uszkodzonych bulw wycieka sok. Bulwy takie mają lekko alkoholowy, ziemniaczany zapach. Na przekroju część zainfekowana jest bardzo wyraźnie oddzielona od zdrowej tkanki. W dalszym etapie po wycieku soku zostaje skóra i resztki miąższu w glebie. Bulwy mogą wyschnąć podczas przechowywania i wówczas kurczą się, twardnieją i powstają tzw. mumie. Jeśli gnijące bulwy wydzielają intensywny nieprzyjemny zapach, to świadczy on o dodatkowym porażeniu przez bakterie.W wielu rejonach Polski wystąpiły warunki sprzyjające porażeniu bulw przez Pythium sp. Patogen ten rozwija się, gdy po długich okresach suszy i upałów wystąpią ulewne deszcze. 

Wodna zgnilizna przyranowa

W lokalizacjach, w których wystąpiła silna presja zarazy ziemniaka latem jej objawy pojawiają się również na bulwach. Na porażonych ziemniakach widoczne są plamy o nieregularnym kształcie, barwy szaroołowianej, natomiast na przekroju bulw zarysowują się nieregularne rdzawobrunatne przebarwienia miąższu. Porażone bulwy należy odsortować, aby nie infekować zdrowych bulw w masie zasypowej skrzyniopalet.

Zaraza ziemniaka na bulwach
Zaraza ziemniaka na bulwach

Na bulwach z rejonów o niskich opadach pojawia się w lekkim nasileniu parch zwykły ziemniaka. Choroba rozwija się tylko na bulwach, a do zakażenia dochodzi najczęściej w fazie ich zawiązywania przez przetchlinki lub zranienia. Początkowo powstają małe, ok. 1-milimetrowe, a w miarę wzrostu bulwy powiększające się brodawkowate spękania skórki. Bakterie wnikając do przetchlinek, pobudzają komórki tkanki bulw do reakcji obronnej i wokół zaatakowanego miejsca tworzy się bariera w postaci skorkowaceń.

Parch zwykły ziemniaka

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
[adning id="37487" no_iframe="1"]

Spękania bulw pojawiają się tam gdzie występowały duże wahania wilgotności gleby – naprzemienne okresy bezdeszczowe i silne opady.

Spękania bulw


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl