• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneNajlepsza ziemia ogrodowa — jak wybrać odpowiednią?

Najlepsza ziemia ogrodowa — jak wybrać odpowiednią?

Materiał Partnera Leroy Merlin

Wybór ziemi ogrodowej to pierwszy krok do zapewnienia roślinom dobrych warunków, w których będą szybko rosnąć i obficie kwitnąć. Podłoże powinno mieć właściwe pH, odpowiednią przepuszczalność i zawierać składniki zapewniające zdrowy wzrost.

Jak znaleźć ziemię odpowiednią dla konkretnych roślin? Jak często wymieniać podłoże? O czym jeszcze warto pamiętać planując nowe nasadzenia? Oto praktyczna wiedza w pigułce.

Czym jest pH gleby i dlaczego jest tak ważne?

Odczyn, czyli inaczej pH, wskazuje na kwasowość lub zasadowość ziemi. Ten parametr ma duże znaczenie, ponieważ rośliny preferują różne pH.

Jak odczytywać oznaczenia pH? Na szczęście nie jest to trudne. Odczyn mierzy się za pomocą 14-punktowej skali. Ziemia o pH niższym niż 7 punktów jest kwaśna, z kolei taka o wyższym pH – zasadowa. Wartość oscylująca w granicach liczby 7 oznacza odczyn obojętny. Podłoże może być zatem lekko kwaśne, bardzo kwaśne, lekko zasadowe lub bardzo zasadowe – wszystko zależy od wartości pH.

Dlaczego nie wolno ignorować tego parametru? Niektóre rośliny źle reagują na zakwaszenie, dlatego w ich przypadku optymalne pH gleby wynosi 6,0-7,5. Inne rośliny preferują natomiast kwaśną glebę. Odczyn pH wpływa na ich rozwój, od niego zależy też ilość i jakość składników odżywczych, zawartych w ziemi.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Poniżej znajduje się wykaz popularnych warzyw wraz z informacją, jaką ziemię ogrodową preferują.

Prace w ogrodzie

Najlepsza ziemia ogrodowa – optymalne pH dla konkretnych roślin

Zdecydowana większość roślin ogrodowych (w tym trawa) najlepiej rośnie w ziemi o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, czyli pH wynoszącym 6-7,0. Taka ziemia ogrodowa ma odpowiednią przepuszczalność i zawiera dużo składników mineralnych. System korzeniowy może je więc stale pobierać.

Ponadto w lekko kwaśnej i obojętnej glebie znajdują się mikroorganizmy, które korzystnie wpływają na rozwój roślin oraz pomagają im przyswoić substancje odżywcze.

Wiele roślin wymaga jednak gleby o ściśle określonym odczynie. Do kwasolubnych (pH 4,5-5,5) należą m.in.:

  • magnolia,
  • azalia,
  • pieris,
  • rododendron,
  • wrzosy i wrzośce,
  • hortensje,
  • drzewa i krzewy iglaste: jodła, sosna, świerk, niektóre jałowce,
  • krzewy owocowe: borówka wysoka, żurawina.

Z kolei na zasadowe (wapienne) podłoże idealnie nadają się:

  • skalnice,
  • kwiaty: maki, dzwonki, goździki, sasanki, przebiśniegi, ciemierniki,
  • krzewy: bukszpan, czarny bez, budleja Dawida, jaśmin,
  • drzewka owocowe: jabłonie, śliwy,
  • drzewa liściaste: buk, klon, jawor, jesion.

To powszechnie dostępne i lubiane przez ogrodników rośliny. Przed ich zasadzeniem warto przygotować odpowiednią ziemię, aby prawidłowo się rozwijały, obficie kwitły i plonowały.

Przepuszczalność gleby

Przepuszczalność to kolejny parametr, który, oprócz pH, należy wziąć pod uwagę wybierając ziemię ogrodową. Przepuszczalna gleba jest na tyle luźna, że umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Do takich podłoży zaliczają się m.in. piaski i żwiry – pozwalają korzeniom oddychać, ale też narażają rośliny na wysuszenie. Mało przepuszczalna jest z kolei ziemia gliniasta – lepka i ciężka, za to bardzo bogata w substancje odżywcze.

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaką przepuszczalność powinna mieć ziemia ogrodowa. Wszystko zależy od preferencji konkretnych roślin. Część z nich lepiej rośnie w glebie, która pozostaje wilgotna przez dłuższy czas, inne – wręcz przeciwnie.

Na szczęście nie trzeba samemu mieszać podłoża, aby nadać mu określone właściwości. W ofercie można znaleźć gotowe mieszanki, dostosowane do wymagań różnych roślin.

Ziemia Ogrodowa

Jak często należy wymieniać ziemię ogrodową?

Po zakończeniu uprawy, w ogrodowych donicach zawsze zostaje spora ilość ziemi. Czy trzeba ją co roku wymieniać? Zazwyczaj nie. To wciąż dobra, zasobna ziemia, która nadaje się do wykorzystania przez co najmniej jeszcze jeden sezon.

Ziemię trzeba wymienić jedynie w wypadku, gdy rosły w niej rośliny pobierające znaczne ilości składników odżywczych, np. papryka, pomidory lub pelargonie. W takim przypadku podłoże może być wyjałowione już po jednym sezonie. Wciąż warto je jednak wykorzystać ponownie: oczyścić z korzeni, odkazić i na wiosnę wymieszać ze świeżą ziemią. Otrzymana mieszanka posłuży jeszcze do uprawy innych roślin, np. ziół.

Znalezienie odpowiedniego podłoża może nie być łatwe, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z ogrodnictwem. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady innych ogrodników lub zwrócić się o pomoc do pracownika sklepu. Specjalista na pewno pomoże dobrać najlepszą ziemię ogrodową – żyzną i dopasowaną do wymagań określonych roślin.

Materiał Partnera Leroy Merlin


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl