yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościFaktura… Czynnik decydujący o aktualnej sytuacji producentów cukinii

Faktura… Czynnik decydujący o aktualnej sytuacji producentów cukinii [16.11.2022]

Wśród warzyw na podwarszawskim rynku w Broniszach możemy spotkać się zarówno z cukinią krajową jak i importowaną. Niestety… Popyt na polski produkt nie jest wysoki. Z czego to wynika?

Importowane warzywa niejednokrotnie dają się we znaki krajowym producentom. Często kosztują mniej, co przyciąga hurtowników i innych odbiorców. Zdarza się także, że obecność zagranicznego zamiennika wywołuje nadpodaż, przez co rolnicy są w stanie uzyskać zdecydowanie niższe wynagrodzenie. Warto również wspomnieć, że import w dużym stopniu ogranicza możliwość zwiększenia stawek pod koniec sezonu. To jednak zaledwie ułamek problemu…

Aktualnie na rynku możemy spotkać cukinię pochodzącą zarówno z Polski jak i tą z zagranicy. Niestety… W wielu przypadkach to właśnie importowane warzywo trafia do hurtowników. Z czego to wynika? Na ten moment krajowi producenci są w stanie zaoferować mniejsze, porównując do sytuacji mającej miejsce w okresie letnim, partie produktu. To z kolei wpływa na niechęć hurtowników, którzy wybierając polską cukinię musieliby dokonywać zakupu u kilku rolników, by uzyskać pożądaną ilość.

Kluczowa okazuje się również faktura… W ostatnim czasie to ona odgrywa decydującą rolę w sprzedaży. Jak się okazuje, aktualnie hurtownicy wolą zapłacić więcej za importowany produkt i otrzymać go od jednego sprzedawcy, wraz z dowodem zakupu. Krajowi rolnicy często niestety nie mają możliwości wystawienia faktury i właśnie ten czynnik sprawia, że sprzedaż cukinii wiążę się na ten moment z wieloma problemami.

Jak kształtują się aktualne ceny cukinii? W przypadku polskiego warzywa stawki, których mogą oczekiwać producenci, kształtują się na poziomie 6,00-7,00 zł za kilogram. Krajowych sprzedawców jest wielu, niemniej, posiadają oni niewielkie ilości produktu. Mówiąc natomiast o zagranicznym zamienniku należy liczyć się, że osiąga on ceny oscylujące w graniach 10,00-11,00 zł za kilogram. Niewątpliwie różnica jest dość odczuwalna. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wysoka jakość krajowego warzywa jest pomijana tylko na wzgląd wspomnianych czynników…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Spoglądając jednak na trendy, które kształtują się zarówno na rynku hurtowym w Broniszach jak i na innych rynkach, musimy liczyć się z coraz większym znaczeniem faktur. Hurtownicy bardzo często zwracają uwagę na tą kwestię i niestety równie często rezygnują z zakupu, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić owego dokumentu.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl