yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
PolecaneTechnika na targach Macfrut 2016

Technika na targach Macfrut 2016

W trakcie tegorocznych targów Macfrut przedstawiono kilka ciekawych rozwiązań technicznych do gospodarstw produkujących warzywa.


Ciekawostką pokazywaną po raz pierwszy na tych targach były także drony, które w praktyce są już wykorzystywane do biologicznego zwalczania pewnych szkodników w uprawach rolniczych oraz jako urządzenia do rozprowadzania nad polami feromonów.

Nowością na targach były także zorganizowane w jednej z hal pokazy “na żywo” technologii produkcji warzyw w tunelach foliowych, w systemie podwieszanym oraz hydroponicznym. Pokazane rozwiązania można bezpośrednio przenieść do praktyki, gdyż wszystkie elementy są dostępne na rynku.

Pokazy technologii produkcji warzyw w tunelach foliowych, w systemie podwieszanym oraz hydroponicznym.

Dla producentów warzyw zmagających się z problemem zachwaszczenia kilka firm pokazało nowatorskie rozwiązania, przy czym niewiele z nich jest dostępnych w Polsce. Nagrodę za innowację zdobył pielnik Rotasark produkcji firmy Olivier.

Pielnik Rotasark

Ciekawe rozwiązanie pokazał brytyjska firma Garford. Popularnością cieszyły się kombajny do zbioru warzyw liściowych oraz maszyny do dezynfekcji gleby.

Kombajny do zbioru warzyw liściowych
Maszyna do dezynfekcji gleby

Kilkanaście firm pokazało nowe rozwiązania w pakowaniu i transporcie świeżych owoców i warzyw , przy czym najwięcej propozycji to takie, w przypadku których zapakowany towar można bezpośrednio ulokować na półce sklepowej. Te rozwiązania są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Opakowania w ofercie jednej z włoskich firm

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Dorota Łabanowska-Bury
Dorota Łabanowska-Bury
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w specjalizacji Ochrona Roślin. Bezpośrednio po studiach rozpoczęła pracę w brytyjskich konsorcjum biorącym udział w projekcie UE, a skupiającym się na poszukiwaniu ekologicznych metod ochrony warzyw przed szkodnikami z wykorzystaniem owadów pożytecznych. Był to również wkład w pracę doktorską, którą obroniła w 2008 r. Przez blisko 3 lata pracowała na stanowisku asystenta, później adiunkta w Zakładzie Ochrony Roślin Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach. Podczas studiów odbyła szereg zagranicznych praktyk studenckich, brała udział w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i seminariach naukowych. Od maja 2011 r. pracuje na stanowisku redaktora w „Haśle Ogrodniczym”, „Magazynie Praktycznego Sadownictwa SAD”, a od stycznia 2014 r. prowadzi także miesięcznik „Truskawka, Malina, Jagody”.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl