Wyzwania i perspektywy rolnictwa

Reprezentanci firmy K+S oraz goście – rolnicy uczestniczący w debacie

O wyzwaniach i perspektywach rolnictwa w dynamicznie zmieniających się warunkach gospodarowania mówiono podczas konferencji prasowej 29 listopada w Luboniu. Organizatorem spotkania była firma K+S – producent nawozów potasowych i magnezowych.

Dominik Młodecki dyrektor zarządzający i członek zarządu K+S Polska podkreślił, że celem spotkania jest prezentacja tematów ważnych dla rolnictwa, zwłaszcza w warunkach gwałtownych zmian klimatycznych, z jakimi coraz częściej mamy do czynienia.

Uczestnicy konferencji nt. wyzwań i perspektyw rolnictwa

Sprawy związane ze zjawiskami klimatycznymi w profesjonalny, ale też bardzo przystępny dla odbiorcy sposób zaprezentował prof. dr hab. Janusz Olejnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyjaśniał on przyczyny oraz skutki zmian klimatycznych. Mówił m.in. o tym, że niebezpiecznie szybko rośnie nie tylko stężenie CO2, ale również dwóch pozostałych gazów szklarniowych – CH4 oraz N2O. Ocieplanie klimatu jest faktem, ponieważ rośnie średnia temperatura powietrza na Ziemi. Pozytywne dla rolnictwa jest fakt, że wydłuża się w Polsce okres wegetacji, ale niestety zwiększa się częstotliwość i gwałtowność niebezpiecznych zjawisk, tj.: trąby powietrzne czy huragany. Dużym zagrożeniem dla rolnictwa są również niedobory wody i długotrwałe susze. Prelegent zakończył swój wykład zdaniem: „Nie odziedziczyliśmy Ziemi po rodzicach, pożyczyliśmy ją od naszych dzieci”.

Prof. dr hab. Janusz Olejnik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyjaśniał on przyczyny oraz skutki zmian klimatycznych

Dr Heike Thiel z K+S KALI Gmbh w swoim wykładzie udowadniała, że dobre zaopatrzenie roślin w potas i magnez jest podstawą wysokiej jakości i wydajności plonów, również w warunkach stresowych. Prezentowała wiele wyników doświadczeń, przekonując, jak ważna jest rola tych dwóch pierwiastków dla roślin.

Kolejnym interesującym punktem spotkania była debata z udziałem rolników, na temat bieżących problemów oraz przyszłości polskich gospodarstwa. W debacie uczestniczyło trzech rolników – Łukasz Siebers spod Golubia Dobrzynia oraz Tomasz Putz i Tomasz Sobkowiak z okolic Środy Wielkopolskiej. Producenci zwracali uwagę na spadającą opłacalność produkcji rolniczej i coraz większe ryzyko związane z nieprzewidywalną aurą. Do problemów zaliczyli również uciążliwą biurokrację związaną wypełnianiem różnych wniosków, a także brak niezależnego doradztwa rolniczego. Zwracali uwagę na dysproporcje cen między tymi, które otrzymują producenci, a tymi, które płaci konsument na rynku detalicznym. Wspólnie twierdzili, że polskiemu rolnictwu potrzeba większej promocji naszych wyrobów. Polscy rolnicy mają szansę zdobywania nowych rynków zbytu, ale mają też świadomość rosnącej konkurencji, dlatego muszą ciągle się szkolić i sięgać po najlepsze, sprawdzone środki produkcji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Od lewej: rolnicy – Łukasz Siebers, Tomasz Putz i Tomasz Sobkowiak, prowadzący debatę Mirosław Dreczka – redaktor naczelny Nowoczesnej Uprawy oraz Dominik Młodecki dyrektor zarządzający i członek zarządu K+S Polska

Superprodukty dla Superbohaterów

Podsumowując spotkanie Dominik Młodecki, dyrektor zarządzający i członek zarządu K+S Polska zaznaczył, że rolnicy musząc codziennie polegać na odpowiednim doborze narzędzi do wykonywanych czynności. – W wyzwaniach dotyczących nawożenia roślin firma K+S wspiera rolników nawozami ESTA Kiserit i Korn-Kali. Są to nasze Superprodukty dla Superbohaterów. Granulowany siarczan magnezu ESTA Kiserit – łatwo się rozpuszcza i dzięki temu staje się dostępny dla roślin. Wysoka koncentracja magnezu pochodząca z kizerytu zapewnia roślinom odpowiednią ilość tego składnika. Zawarta w nawozie siarka w formie siarczanowej, wspiera efektywne przemiany azotu w roślinie, a także w glebie. Drugim narzędziem pomocnym w nawożeniu jest nawóz potasowy Korn-Kali z sodem i kizerytem. Wszystkie składniki pokarmowe są całkowicie rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są dostępne dla roślin – podkreślał prelegent.

Więcej informacji z tego spotkania przeczytacie Państwo w najbliższych wydaniach czasopisma “Warzywa“. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym www.plantpress.pl

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności