yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebula importowana do Polski nawet z Meksyku…

Cebula importowana do Polski nawet z Meksyku… [16.05.2023]

Cena cebuli na rynku utrzymuje się na stabilnym poziomie. Tyczy się to również cebuli z zagranicy, która pochodzi z Holandii i co ciekawe… Także z Meksyku.

Polscy producenci konkurują z importowaną cebulą, która często jest tańsza ze względu na niższe koszty pracy i produkcji w innych krajach. Przykładem takowego zjawiska był import cebuli z Egiptu, co mogliśmy zaobserwować w ostatnim czasie. Obecnie rynek został wypełniony cebulą z Holandii oraz z dość nietypowego i zarazem niezwykle odległego od Polski kraju, mianowicie z Meksyku. W owych przypadkach cena zagranicznego produktu utrzymuje się na tym samym poziomie cenowym.

Zanim zaczniemy… Import zagranicznych produktów nie jest sam w sobie zły, ponieważ może zapewnić konsumentom szerszą gamę świeżych produktów po niższych kosztach. Należy jednak pamiętać, aby lokalni producenci nie byli niesprawiedliwie dotknięci konkurencją ze strony importu. Istotne jest również, by konsumenci okazywali poparcie dla lokalnych produktów. Zwiększony popyt na krajowe warzywa zachęci producentów do dalszej uprawy i pozwoli ulepszać owe uprawy.

Ważne jest, aby znaleźć równowagę między wspieraniem lokalnych producentów a dostarczaniem konsumentom niedrogich, świeżych produktów z różnych źródeł. Import z Meksyku pozostawia jednak wiele wątpliwości… Kraj ten jest bardzo odległy Polsce. Sprowadzenie produktu wiąże się więc z wieloma opłatami. Mowa o samym transporcie, ale także zapewnieniu optymalnych warunków w drodze. A czy możemy powiedzieć, że warzywo prezentuje tą samą jakość, co produkt polski, jeśli jest sprzedawane w tych samych cenach, a musiało zostać przetransportowane tak wysokim kosztem?

Nie wspominając już o wpływie na środowisko, o którym tak wiele się obecnie mówi… Niezwykle przykrym jest fakt, że rolnicy muszą ograniczać produkcję przez coraz bardziej rygorystyczne przepisy dyktowane przez Unię Europejską, a tymczasem importerzy zalewają rynek produktem, który przebył tak długą drogę, co z pewnością nie było procesem przyjaznym dla otaczającej nas natury.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wróćmy do sytuacji na rynku cebuli… Obecnie wśród ofert na Broniszach, tak jak wspominaliśmy, występuje produkt krajowy, holenderski oraz meksykański. We wszystkich przypadkach stawki oscylują na poziomie około 4,00 zł za kilogram. Warto jednak zauważyć, że polscy producenci czasem muszą obniżyć ceny, przykładowo do 3,80 zł za kilogram, aby móc sprzedać swój produkt.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl