Fałszowanie kraju pochodzenia. Czy problem kiedyś zniknie?

Ogórek z Rosji

Fałszowanie kraju pochodzenia zarówno w przypadku warzyw, jak i innych produktów rolnych to poważny problem, który dotyka producentów już od wielu lat. Pozostaje tylko jedno pytanie… Czy kiedyś zostanie rozwiązany?

W dniu dzisiejszym pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa odbyła się narada z udziałem przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej i służb kontrolnych podległych resortowi rolnictwa. Narda była poświęcona usprawnieniu funkcjonowania kontroli, aby wyeliminowane zostały nieprawidłowości w oznakowaniu produktów rolnych, a zwłaszcza w zakresie kraju pochodzenia. Jaki jest cel tych działań?

Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nie będzie możliwe wprowadzanie na rynek produktu rolnego pochodzącego z innego kraju jako produktu polskiego. Kwestia ta jest niezwykle ważna zarówno dla krajowych producentów warzyw, jak i innych płodów rolnych. Obecność zagranicznych produktów, które sprzedawane są jako krajowe, źle wpływa bowiem na sytuację rolników, a także stanowi niebezpieczeństwo dla konsumentów.

Sytuacji, w których polscy producenci zostali poszkodowani przez napływ i fałszowanie kraju pochodzenia zagranicznych produktów jest bardzo wiele. Szczególną uwagę należy zwrócić na import zboża i niejednokrotne niejasności z tym związane. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Nieuczciwe praktyki dotykały również warzywników. Importowano bowiem ogórki i pomidory z Rosji, które sprzedawano jako produkty polskie.

Podobny proceder mogliśmy zauważyć także w przypadku wielu pozostałych gatunków warzyw, jak i owoców. Pozostaje pytanie… Czy problem zostanie kiedy rozwiązany? Na ten moment wydaje się to nierealne, ale z pewnością należy podjąć działania, które przynajmniej zminimalizują przykre dla krajowych producentów konsekwencje. Mamy nadzieję, że spotkanie w ministerstwie będzie miało przełożenie na poprawę sytuacji.

Źródło: MRiRW

Related Posts

  1. Agro Show 2023
  2. Nawozy granulowane
  3. Brak nawozów wieloskładnikowych
  4. Grupa Azoty Zakłady Tarnów

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności