yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy trend wzrostowy na rynku cebuli zdoła się utrzymać?

Czy trend wzrostowy na rynku cebuli zdoła się utrzymać? [01.03.2023]

Ostatnie tygodnie nieustannie zaskakują producentów cebuli. Stosunkowo niska ilość importowanego warzywa znajduje bowiem odzwierciedlenie w coraz wyższym wynagrodzeniu za krajowy produkt. Jak aktualnie przedstawiają się ceny poszczególnych typów cebuli oraz czego spodziewać się w przyszłości?

Wraz z biegiem czasu sytuacja handlu cebulą staje się coraz bardziej korzystna dla producentów. Uwzględniając warunki tyczące się produkcji jest to niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem. Pozostaje jednak pytanie… Jak długo ten trend zdoła się utrzymać? Na rynku pojawiają się już bowiem pierwsze pogłoski o nadchodzącym imporcie cebuli z Egiptu oraz Senegalu. Nie jest jednak powiedziane w jakich ilościach oraz w jakiej cenie owe produkty trafią na nasz rynek. Niewykluczone, że będą to znikome partie, które nie będą stanowić konkurencji dla krajowej cebuli. Wszystko jednak wyjaśni się dopiero w nadchodzącym okresie.

Omawiając temat dalszego wzrostu cen należy także nawiązać do możliwości konsumentów. Zwiększone koszty życia znacząco wpływają bowiem na podejście do zakupów, przez co utrzymanie się trendu może być równoznaczne z nieco mniejszym popytem z ich strony. Mniejszy popyt może wpłynąć z kolei na zahamowanie wzrostu. Kluczowa okazuje się również podaż. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić jak dużą ilość warzywa producenci przechowują z myślą o sprzedaży w wyższych cenach. Tyczy się to zarówno Polski, jak i Holandii, czyli konkurencyjnego kraju, z którego aktualnie sprowadzane są partie produktu.

Niemniej… Mamy nadzieję, spoglądając na wciąż bardzo wysokie koszty produkcji, że cena polskiej cebuli zdoła się umocnić w jeszcze większym stopniu, natomiast zagraniczny produkt nie będzie stanowił dla niej konkurencji. Jak sytuacja przedstawia się aktualnie na rynku w Broniszach? W przypadku cebuli w łusce polscy producenci mogą spodziewać się stawek na poziomie 70,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 4,66 zł. Tyczy się to rzecz jasna produktu sortowanego, prezentującego najwyższą jakość. Cebula niesortowana lub w mniejszym kalibrze osiąga z kolei ceny rzędu 60,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 4,00 zł za kilogram. Stawki w przypadku konkurencyjnego warzywa z Holandii oscylują na dość zbliżonym pułapie.

Nawiązując natomiast do pozostałych typów cebuli wciąż możemy dostrzec dość niecodzienne zjawisko, którym jest cena cebuli czerwonej. Zwykle przedstawiała się ona na nieco wyższym poziomie niż cena cebuli białej, jednak aktualnie sytuacja jest odwrotna. Producenci posiadający ją w ofercie mogą oczekiwać stawek rzędu 2,50-3,00 zł za kilogram. Sytuacja cebuli białej cukrowej oraz czosnkowej nie jest już jednak zaskoczeniem. Jej bardzo niska podaż, wywołana trudnościami w produkcji oraz przechowywaniu, znajduje odzwierciedlenie w cenach, które w przypadku produktu o najwyższej jakości przedstawiają się w granicach 5,00-6,00 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl