reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Baner Agrosimex
Strona głównaAktualnościDarmowa cebula na wschodzie. Kryzys cebulowy 2024

Darmowa cebula na wschodzie. Kryzys cebulowy 2024

Kryzys cebulowy się pogłębia. Ceny są zbyt niskie, przez co w krajach na wschodzie cebula rozdawana jest za darmo. Sytuacja niepokoi producentów, a przewidywania dotyczące cen w sezonie stoją pod znakiem zapytania.

Ukraiński rynek, jak informuje serwis EastFruit, notuje nadwyżki. Warzywa, których producenci nie są w stanie zagospodarować, zostają oddane klientom za darmo. W tym przypadku tyczy się to cebuli. Oferty zakładają odbiór własny z gospodarstw. Wcześniej ogłoszenia bezpłatnego odbioru cebuli pojawiały się w Kazachstanie i Uzbekistanie.

reklama

Nie wystarczy posiać…

Wysokie ceny cebuli w poprzednim sezonie wydały się kuszące dla producentów, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z tym gatunkiem. Wielu rolników zainwestowało w uprawę i przechowywanie. Areał produkcji się zwiększył, a finalnie podaż okazała się zbyt duża względem niezmiennego popytu na rynku. Producenci, uwzględniając brak doświadczenia, mieli też trudności z utrzymaniem odpowiednich parametrów cebuli podczas przechowywania. Wszystko przełożyło się na spadek cen. Podobną sytuację zaobserwowano również w Mołdawii, Gruzji, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Kazachstanie.

Należy podkreślić, że ukraińscy producenci napotykali problemy związane z przechowywaniem cebuli już w lutym. Presja ze strony chorób przechowalniczych była i wciąż jest bardzo wysoka. Produkcja, jak wskazuje Andrij Yarmak dla EastFruit, przeniosła się bowiem z południa do centralnych i zachodnich regionów, gdzie warunki uprawy są odmienne od tych, które rolnicy znali do tej pory. Konieczne jest sortowanie, a ceny spadają.

Eksport do Unii Europejskiej

Niskie ceny cebuli na Ukrainie, ale też w innych krajach, o których wspominaliśmy, przyczyniły się oczywiście do wzrostu eksportu. Towar w dużych ilościach wysyłany jest do krajów Unii Europejskiej. Na kolejne zbiory cebuli trzeba jeszcze poczekać i wydawać by się mogło, że sytuacja się poprawi, ale producenci nie przewidują znaczącego wzrostu cen. Tak jak wspominaliśmy, podaż jest dość wysoka, a jakość niska. Podsumowując, sytuacja pozostaje trudna i może ponadto znacząco wpłynąć na ceny rynkowe w Polsce.

Warto przy tym wskazać, że w Uzbekistanie sezon cebulowy już wystartował. Towar z tegorocznych zbiorów trafia na eksport, w tym do Polski, a jego cena pozostaje rekordowo niska. Łącząc to z wysoką podażą cebuli z zeszłorocznych zbiorów w wielu krajach na wschodzie, a także wzrostem areału cebuli, który najprawdopodobniej będzie miał miejsce również w Polsce, nadchodzące miesiące mogą okazać się wyjątkowo trudne.

Źródło: east-fruit.com

reklama
Baner Bayer

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]