yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNa półkach towar z Włoch, a polska rzodkiewka za grosze. Aktualne ceny...

Na półkach towar z Włoch, a polska rzodkiewka za grosze. Aktualne ceny rzodkiewki 10.04.2024

Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się aktualne ceny rzodkiewki w Biedronce. Za ile kupimy pęczek? Ile w dniu 10.04.2024 wynoszą ceny krajowej rzodkiewki na rynku hurtowym w Broniszach?

Za ile kupimy rzodkiewkę w markecie?

Aktualne ceny rzodkiewki w Biedronce oscylują na poziomie 2,61 zł/pęczek. Towar jest sprowadzany z Włoch. Co za tym idzie, nie możemy tu mówić o jakiejkolwiek świeżości, czego potwierdzeniem są zdjęcia wykonane w dniu 09.04.2024. Rzodkiewka jest bardzo delikatnym warzywem, którego jakość spada z dnia na dzień. Tymczasem, transport z Włoch zajmuje stosunkowo dużo czasu. Dostawa jest ponadto organizowana przez pośrednika, co dodatkowo wydłuża okres, po którym towar trafia na sklepowe półki.

Jaka jest rzodkiewka, którą można kupić w markecie? Partia, na którą natrafiliśmy, okazała się zauważalnie “wymęczona”. Towar był miękki i pomarszczony. Niektóre sztuki posiadały inne wady. Warto też zauważyć, że cena rzodkiewki z Włoch, pomijając jej jakość, pozostaje dość wysoka. Konsument musi zapłacić 2,61 zł/pęczek. Tymczasem, na rynku hurtowym w Broniszach cena za ten sam towar z importu wynosi aktualnie 1,00-1,20 zł/pęczek.

Jakie są ceny polskiej, świeżej rzodkiewki?

Sezon ruszył pełną parą, a polskiej rzodkiewki jest wyjątkowo dużo. W dniu 02.04.2024 ceny oscylowały jeszcze na poziomie 2,50-3,00 zł/pęczek. Niemniej, wzrastająca podaż przyczyniła się do obniżek. Aktualnie cena krajowej rzodkiewki na dzień 10.04.2024 wynosi nawet 1,10-1,30 zł/pęczek (rynek hurtowy w Broniszach). Oczywiście tyczy się to sprzedaży hurtowej. Niemniej, nawet w sprzedaży detalicznej konsument może otrzymać towar najwyższej jakości za stosunkowo niską ceną. Ceny nie przekraczają 1,60 zł/pęczek.

Warto również przytoczyć sytuację, która miała miejsce w miniony weekend. Zainteresowanie na podwarszawskim rynku hurtowym okazało się zbyt niskie, a producenci musieli “uciekać z towarem”. Zarazem, ceny rzodkiewki na dzień 07.04.2024 spadły nawet do 0,60-0,80 zł/pęczek. Aktualnie, tak jak wspominaliśmy, stawki są nieco wyższe, ale producentów martwi pogoda. Niewykluczone, że podaż krajowej rzodkiewki wzrośnie. Bardzo ważne jest więc, aby towar z lokalnych gospodarstw znalazł swoje miejsce w marketach. W innym wypadku ponownie może nastąpić załamanie cen na rynku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Import jest akceptowalny?

Obecność importowanej rzodkiewki w sieciach handlowych jest najprawdopodobniej spowodowana wygodą. Pośrednik zamawia towar w jednym punkcie, otrzymuje fakturę i przekazuje dużą partię towaru do sieci handlowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to akceptowalne w momencie, w którym polscy producenci są w stanie pokryć zapotrzebowanie na krajowym rynku. Obecność towaru spoza Polski zaburza równowagę pomiędzy podażą i popytem. W efekcie lokalni rolnicy oddają swoje produkty za grosze.

Warto przypomnieć o sytuacji, z którą w 2022 roku mierzyli się producenci papryki. Wyglądało to bardzo podobnie. Na sklepowych półkach zalegał towar z importu, a cena polskiej papryki leciała w dół. Lokalni producenci nie mogli znaleźć odbiorców, gdyż to sieci handlowe trafiają obecnie do bardzo dużej grupy konsumentów. Nadzieją napawa jednak fakt, że krajowa rzodkiewka pojawiła się w niektórych marketach już w pierwszym tygodniu kwietnia. Dochodzą do nas również sygnały, że importerzy wycofują się z rynku.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl