Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się aktualne ceny rzodkiewki w Biedronce. Za ile kupimy pęczek? Ile w dniu 10.04.2024 wynoszą ceny krajowej rzodkiewki na rynku hurtowym w Broniszach?
Za ile kupimy rzodkiewkę w markecie?
Aktualne ceny rzodkiewki w Biedronce oscylują na poziomie 2,61 zł/pęczek. Towar jest sprowadzany z Włoch. Co za tym idzie, nie możemy tu mówić o jakiejkolwiek świeżości, czego potwierdzeniem są zdjęcia wykonane w dniu 09.04.2024. Rzodkiewka jest bardzo delikatnym warzywem, którego jakość spada z dnia na dzień. Tymczasem, transport z Włoch zajmuje stosunkowo dużo czasu. Dostawa jest ponadto organizowana przez pośrednika, co dodatkowo wydłuża okres, po którym towar trafia na sklepowe półki.
Jaka jest rzodkiewka, którą można kupić w markecie? Partia, na którą natrafiliśmy, okazała się zauważalnie “wymęczona”. Towar był miękki i pomarszczony. Niektóre sztuki posiadały inne wady. Warto też zauważyć, że cena rzodkiewki z Włoch, pomijając jej jakość, pozostaje dość wysoka. Konsument musi zapłacić 2,61 zł/pęczek. Tymczasem, na rynku hurtowym w Broniszach cena za ten sam towar z importu wynosi aktualnie 1,00-1,20 zł/pęczek.
Jakie są ceny polskiej, świeżej rzodkiewki?
Sezon ruszył pełną parą, a polskiej rzodkiewki jest wyjątkowo dużo. W dniu 02.04.2024 ceny oscylowały jeszcze na poziomie 2,50-3,00 zł/pęczek. Niemniej, wzrastająca podaż przyczyniła się do obniżek. Aktualnie cena krajowej rzodkiewki na dzień 10.04.2024 wynosi nawet 1,10-1,30 zł/pęczek (rynek hurtowy w Broniszach). Oczywiście tyczy się to sprzedaży hurtowej. Niemniej, nawet w sprzedaży detalicznej konsument może otrzymać towar najwyższej jakości za stosunkowo niską ceną. Ceny nie przekraczają 1,60 zł/pęczek.
Warto również przytoczyć sytuację, która miała miejsce w miniony weekend. Zainteresowanie na podwarszawskim rynku hurtowym okazało się zbyt niskie, a producenci musieli “uciekać z towarem”. Zarazem, ceny rzodkiewki na dzień 07.04.2024 spadły nawet do 0,60-0,80 zł/pęczek. Aktualnie, tak jak wspominaliśmy, stawki są nieco wyższe, ale producentów martwi pogoda. Niewykluczone, że podaż krajowej rzodkiewki wzrośnie. Bardzo ważne jest więc, aby towar z lokalnych gospodarstw znalazł swoje miejsce w marketach. W innym wypadku ponownie może nastąpić załamanie cen na rynku.
Import jest akceptowalny?
Obecność importowanej rzodkiewki w sieciach handlowych jest najprawdopodobniej spowodowana wygodą. Pośrednik zamawia towar w jednym punkcie, otrzymuje fakturę i przekazuje dużą partię towaru do sieci handlowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to akceptowalne w momencie, w którym polscy producenci są w stanie pokryć zapotrzebowanie na krajowym rynku. Obecność towaru spoza Polski zaburza równowagę pomiędzy podażą i popytem. W efekcie lokalni rolnicy oddają swoje produkty za grosze.
Warto przypomnieć o sytuacji, z którą w 2022 roku mierzyli się producenci papryki. Wyglądało to bardzo podobnie. Na sklepowych półkach zalegał towar z importu, a cena polskiej papryki leciała w dół. Lokalni producenci nie mogli znaleźć odbiorców, gdyż to sieci handlowe trafiają obecnie do bardzo dużej grupy konsumentów. Nadzieją napawa jednak fakt, że krajowa rzodkiewka pojawiła się w niektórych marketach już w pierwszym tygodniu kwietnia. Dochodzą do nas również sygnały, że importerzy wycofują się z rynku.