yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNie tylko Rosja, ale także Uzbekistan. Importerzy szukają cebuli, gdzie tylko mogą...

Nie tylko Rosja, ale także Uzbekistan. Importerzy szukają cebuli, gdzie tylko mogą…

Kazachstan, Egipt, Rosja… A może Uzbekistan? Importerzy coraz bardziej interesują się towarem z zagranicy.

Cebula z Rosji niestety wciąż jest oferowana na polskim rynku. Jakość towaru ze wschodu jest jednak zatrważająco niska. Odbiorcy omijają tamtejszy produkt szerokim łukiem. Z tego względu nowe dostawy nie pojawiają się w ogóle lub są mocno ograniczone.

Importerzy szukają jednak innych możliwości. Tutaj właśnie pojawia się cebula z Uzbekistanu. Liczba zapytań o transport, jak podaje serwis EastFruit, gwałtowanie wzrosła. Szczególnie widoczne było to w ostatnich dniach listopada oraz na początku grudnia.

Głównym odbiorcą cebuli z Uzbekistanu pozostaje Łotwa. Polska jest jednak już na drugim miejscu. Podium zamyka Rosja, Białoruś i Gruzja. W przypadku pozostałych kierunków eksportu (Grecja, Hiszpania, Norwegia, Rumunia) zapytania o transport są sporadyczne.

Warto zauważyć, że Uzbekistan sukcesywnie zwiększa ilość eksportowanej cebuli. W 2023 roku (styczeń-listopad) na rynki zagraniczne kraj ten sprzedał 245 tys. ton warzywa. To o 33% więcej niż w 2022 roku. Względem sezonu 2021 wzrost wynosi nieco mniej – 22%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tylko w ostatnich tygodniach na polskim rynku widzieliśmy cebulę z Kazachstanu, Egiptu czy nawet Rosji. Wzmożone zainteresowanie importerów, jeśli chodzi o cebulę z Uzbekistanu, może oznaczać, że już wkrótce do tej listy na stałe dołączy kolejny kraj. Na ten moment na rynku pojawiają się już pierwsze dostawy.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl