Czy praca przy zbiorach szparagów w Niemczech jest już nieopłacalna?

Fot. Pixabay

Płaca minimalna wynosi w tym roku w Niemczech 9,50 euro brutto za godzinę. Niemieccy rolnicy informują, że praca przy zbiorach szparagów jest ciężka i przestaje być opłacalna dla Polaków. 

Jak dowiadujemy się z portalu dziennika Rheinische Post, przewodniczący stowarzyszenia plantatorów szparagów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna. Kiedyś praca przy zbiorach za granicą uchodziła za “dobrą pracę”. Jednak obserwuje się duże zmiany w tej kwestii. Kiedyś na plantacjach warzyw u naszych zachodnich sąsiadów było słychać przede wszystkim polską gwarę, dziś większość pracowników stanowią obywatele z Rumunii.

Przewodniczący grupy regionalnej “Uprawa szparagów” w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dirk Buchmann przyznaje, że praca przy zbiorach nie jest atrakcyjna dla Niemców. “To ciężka praca trwająca od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Ale tylko przez trzy miesiące.” W sezonie 2020 rolnicy poradzili sobie z pomocą niemieckich pracowników, którzy przyjeżdżali dorabiać sobie przy zbiorze szparagów w trakcie postojowego.

W jednym z niemieckich gospodarstw Schulte-Drevenacks u szczytu sezonu pracuje ok. 50 osób. Polacy nie chcą już pracować przy szparagach. Jak podkreśla Buchmann, dla Polaków oferty pracy w Niemczech najwyraźniej nie są już opłacalne. Dla pracowników sezonowych, którzy mogą i chcą pracować, jest taka szansa w Niemczech. I możliwość wykorzystania pracy do generowania w sezonie dochodu, którego nie byliby w stanie wygenerować z powodu warunków panujących w Rumunii – gdyby w ogóle była tam dla nich praca – pisze Rheinische Post.

Duże zapotrzebowanie pracowników sezonowych w Niemczech

 Szacuje się, że potrzebnych jest około 300 tys. pracowników do zbierania szparagów oraz innych owoców i warzyw. Najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zebrać nawet do 20 kilogramów szparagów w godzinę. Z powodu braku osób z doświadczeniem w poprzednim roku, część plonów zgniła. Ze względu na pandemię, minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer i minister rolnictwa Julia Klöckner uzgodnili, że 80 000 zagranicznych pracowników sezonowych może przybyć do Niemiec pod warunkiem zachowania restrykcji sanitarnych  – 40 000 w kwietniu i 40 000 w maju.

Źródło: za Rheinische Post, businessinsider, Gowork

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności