yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy praca przy zbiorach szparagów w Niemczech jest już nieopłacalna?

Czy praca przy zbiorach szparagów w Niemczech jest już nieopłacalna?

Płaca minimalna wynosi w tym roku w Niemczech 9,50 euro brutto za godzinę. Niemieccy rolnicy informują, że praca przy zbiorach szparagów jest ciężka i przestaje być opłacalna dla Polaków. 

Jak dowiadujemy się z portalu dziennika Rheinische Post, przewodniczący stowarzyszenia plantatorów szparagów z Nadrenii zwraca uwagę, że dla Polaków praca w Niemczech nie jest już opłacalna. Kiedyś praca przy zbiorach za granicą uchodziła za “dobrą pracę”. Jednak obserwuje się duże zmiany w tej kwestii. Kiedyś na plantacjach warzyw u naszych zachodnich sąsiadów było słychać przede wszystkim polską gwarę, dziś większość pracowników stanowią obywatele z Rumunii.

Przewodniczący grupy regionalnej “Uprawa szparagów” w Nadrenii Północnej-Westfalii, Dirk Buchmann przyznaje, że praca przy zbiorach nie jest atrakcyjna dla Niemców. “To ciężka praca trwająca od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Ale tylko przez trzy miesiące.” W sezonie 2020 rolnicy poradzili sobie z pomocą niemieckich pracowników, którzy przyjeżdżali dorabiać sobie przy zbiorze szparagów w trakcie postojowego.

W jednym z niemieckich gospodarstw Schulte-Drevenacks u szczytu sezonu pracuje ok. 50 osób. Polacy nie chcą już pracować przy szparagach. Jak podkreśla Buchmann, dla Polaków oferty pracy w Niemczech najwyraźniej nie są już opłacalne. Dla pracowników sezonowych, którzy mogą i chcą pracować, jest taka szansa w Niemczech. I możliwość wykorzystania pracy do generowania w sezonie dochodu, którego nie byliby w stanie wygenerować z powodu warunków panujących w Rumunii – gdyby w ogóle była tam dla nich praca – pisze Rheinische Post.

Duże zapotrzebowanie pracowników sezonowych w Niemczech

 Szacuje się, że potrzebnych jest około 300 tys. pracowników do zbierania szparagów oraz innych owoców i warzyw. Najbardziej doświadczeni pracownicy mogą zebrać nawet do 20 kilogramów szparagów w godzinę. Z powodu braku osób z doświadczeniem w poprzednim roku, część plonów zgniła. Ze względu na pandemię, minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer i minister rolnictwa Julia Klöckner uzgodnili, że 80 000 zagranicznych pracowników sezonowych może przybyć do Niemiec pod warunkiem zachowania restrykcji sanitarnych  – 40 000 w kwietniu i 40 000 w maju.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: za Rheinische Post, businessinsider, Gowork

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl