yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPolska marchew nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa!

Polska marchew nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! [17.03.2023]

Wraz z biegiem czasu na rynku jest coraz mniej krajowej marchwi. Znajduje to odzwierciedlenie w cenach, które wzrastają i są znacznie bardziej satysfakcjonujące dla producentów. Jak sytuacja przedstawia się na ten moment na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach?

W ostatnim czasie cena polskiej marchwi nieustannie wzrasta. Wynika to po części z malejącej podaży na krajowym rynku. Produkcja była bowiem znacząco utrudniona na wzgląd niesprzyjających warunków pogodowych, które znalazły odzwierciedlenie w niższych zbiorach. Nic więc dziwnego, że zapasy zaczynają się kończyć. Tyczy się to ponadto nie tylko Polski, ale również innych krajów Europy, które także zmagały się z kapryśną pogodą.

Zaledwie tydzień temu na podwarszawskim rynku w Broniszach w większości przypadków stawki za polską marchew kształtowały się w przedziale 2,60-2,80 zł za kilogram. Producenci obawiali się, że jest to granica cen akceptowalnych przez konsumentów, której przekroczenie wiązać się będzie ze spadkiem popytu. Czas pokazał jednak zupełnie coś innego…

W związku z malejącą podażą polskiej marchwi, tak jak wspominaliśmy, jej cena wzrosła. Na ten moment krajowi producenci mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 3,00 zł za kilogram. Wprawdzie można spotkać się z niższymi kwotami, jednak większość transakcji odbywa się z uwzględnieniem wspomnianej ceny. Mówiąc natomiast o sprzedaży detalicznej można mieć na względzie stawki rzędu 3,20-3,50 zł za kilogram.

Wśród ofert wciąż napotkamy oczywiście importowaną konkurencję z Holandii. Niemniej… Zagraniczny produkt zbliżył się pod względem cen do polskiego warzywa. Obecnie jego koszt przedstawia się w przedziale 3,00-3,50 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto jednak powrócić do pytania… Czy cena marchwi może wzrosnąć jeszcze bardziej? Stosunkowo wysokie stawki za produkt zniechęcają bowiem niektórych odbiorców do zakupu. W najbliższym czasie na rynku może pojawić się ponadto młoda marchew z importu. Czynniki te są znaczące i na pierwszy rzut oka mogą znaleźć odzwierciedlenie w stabilizacji lub spadku cen.

Czynników kształtujących ceny jest jednak wiele i ciężko przewidzieć obrót spraw. Na rynku wciąż możemy bowiem napotkać wielu odbiorców z Ukrainy, którzy nieustannie poszukują warzyw gruntowych, także marchwi. Równocześnie, cena marchwi na Ukrainie nieustannie wzrasta, a to daje wiele możliwości krajowym producentom. Nie jest więc powiedziane, łącząc malejącą podaż i wciąż dość wysokie zainteresowanie marchwią, że ceny zatrzymają się na obecnym poziomie lub spadną.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl