yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościUE uzależnia się od importowanych pomidorów? Wzrost rzędu 80%...

UE uzależnia się od importowanych pomidorów? Wzrost rzędu 80%…

Samowystarczalność jest w obecnych czasach bardzo ważnym aspektem. Dlaczego o tym wspominamy? Powód jest bardzo prosty… UE w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła import pomidorów z krajów trzecich aż o 80%.

Konsekwencje polegania na imporcie uwidoczniła wojna na Ukrainie. Brak dostępu do kluczowych surowców przyczynił się bowiem do nagłego i niekontrolowanego wzrostu cen. Wprawdzie rynek żywności nieco różni się od rynku paliw czy węgla, niemniej… Poleganie na produktach z zagranicy wiąże się z pewnym ryzykiem także w tym przypadku.

Nie wspominając o tym, że produkty te stanowią konkurencję dla lokalnych producentów. Podaż jest zwiększona i ciężko uzyskać ceny, które pokrywają koszty produkcji. Koszty, które aktualnie w dość znaczącym stopniu ograniczają możliwości gospodarstw. Coraz większa ilość producentów rezygnuje z produkcji, natomiast skala importu się zwiększa.

Dlaczego o tym wszystkim wspominamy? Powód jest bardzo prosty… Kraje członkowskie UE w ciągu ostatnich 10 lat (2013-2022) zwiększyły import pomidorów z krajów trzecich aż o 80%. W roku 2013 wolumen sprowadzanego warzywa wynosił bowiem 441,2 tysięcy ton, natomiast w 2022 roku zatrzymał się na poziomie 793,54 tysięcy ton.

Spośród wszystkich dostawców pomidorów możemy wyróżnić Maroko, które eksportuje największą ilość warzywa na rynki europejskiej wspólnoty. Wolumen importu z tamtejszych stron to 70% wszystkich pomidorów sprowadzanych z krajów trzecich. W roku 2013 wyniósł on bowiem 365,7 tysięcy ton, natomiast w roku 2022 aż 557,23 tysięcy ton.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: hortoinfo.es

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl