Ukraina wdraża odpowiednik systemu RASFF

Ukraina jako kandydat do członkostwa w Unii Europejskiej stosuje krajowy system kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów spożywczych, równoważny systemowi Unii Europejskiej, który opiera się na ważnej zasadzie zapewnienia kontroli „od pola do stołu” – informuje Ukraina.

Europejski system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF) to system szybkiej wymiany informacji dotyczących występowania zagrożeń dla zdrowia ludzi związanych z żywnością i paszami.

Jak informuje Państwowa Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów na Ukrainie, w przypadku otrzymania komunikatu RASFF niezwłocznie informowane są o tym organy terytorialne w różnych regionach, a także w mieście Kijów, międzyregionalne centrale na granicy oraz urzędy podatkowe.

W przypadku wwozu na obszar celny Ukrainy i wprowadzenia do obrotu niebezpiecznych produktów spożywczych lub pasz określonych w zawiadomieniu informacyjnym RASFF, podmiot gospodarczy (importer) wycofuje takie produkty i podejmuje działania w celu ich zwrotu do kraju wywozu lub utylizacji na terytorium Ukrainy zgodnie z obowiązującymi przepisami, o czym informuje Państwową Służbę – czytamy w komunikacie.

Państwowa Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów na Ukrainie kontynuuje wdrażanie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony obywateli Ukrainy jako konsumentów produktów importowanych oraz zapewnienia gwarancji państwowych dotyczących zgodności produktów ukraińskich z wymaganiami krajów partnerskich w handlu międzynarodowym – zapewniono.

Źródło: dpss.gov.ua

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Strajk polskich firm transportowych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności