yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrzędziorki w ogórku szklarniowym - pamiętajmy o lustracji

Przędziorki w ogórku szklarniowym – pamiętajmy o lustracji

Przędziorek jest groźnym szkodnikiem w uprawach pod osłonami, dlatego systematyczną lustrację roślin należy przeprowadzać przez cały sezon uprawy. W kolejnym odcinku z cyklu “Rozmowy o warzywnictwie” Paweł Rudzki, z firmy Koppert, informuje o biologicznych metodach ograniczania ich liczebności.  

W przypadku uprawy ogórka szklarniowego można pozwolić sobie na działanie profilaktyczne. Naturalnym wrogiem przędziorka jest dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus), pożyteczny roztocz, który dostępny jest w saszetkach, wykonanych z w pełni kompostowanej folii. Introdukcję tego roztocza można wprowadzać do szklarni już od 2, 3 tygodnia po posadzeniu roślin na miejsce stałe.

Każda saszetka to mikrohodowla, zawierająca wszystkie stadia rozwojowe dobroczynka, dzięki temu uwalnia pożyteczne roztocza przez 4-6 tygodni.

W uprawie ogórka bardzo ważna jest lustracja roślin. Obserwacji w pierwszej kolejności należy poddać punkty, w których szkodnik był notowany w minionym cyklu w największym nasileniu. Od połowy marca wskazane są systematyczne kontrole.

Objawem żerowania przędziorków są jasne plamy na liściach w wyniku wysysania soków roślinnych. W rezultacie na zasiedlonych liściach widoczne są niewielkie jasne plamki, które następnie powiększają się zajmując większą powierzchnię.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Przędziorki żywią się sokami roślinnymi, nakłuwają i wysysają wnętrza komórek liściowych. Fot. Koppert
Żerowanie przędziorka na roślinie może doprowadzić do znacznych strat w plonie. Fot. Koppert

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl