reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
reklama
reklama
lepinox
reklama
Baner Agrosimex
Strona głównaAktualnościPrzędziorki w ogórku szklarniowym - pamiętajmy o lustracji

Przędziorki w ogórku szklarniowym – pamiętajmy o lustracji

Przędziorek jest groźnym szkodnikiem w uprawach pod osłonami, dlatego systematyczną lustrację roślin należy przeprowadzać przez cały sezon uprawy. W kolejnym odcinku z cyklu “Rozmowy o warzywnictwie” Paweł Rudzki, z firmy Koppert, informuje o biologicznych metodach ograniczania ich liczebności.  

W przypadku uprawy ogórka szklarniowego można pozwolić sobie na działanie profilaktyczne. Naturalnym wrogiem przędziorka jest dobroczynek kalifornijski (Neoseiulus californicus), pożyteczny roztocz, który dostępny jest w saszetkach, wykonanych z w pełni kompostowanej folii. Introdukcję tego roztocza można wprowadzać do szklarni już od 2, 3 tygodnia po posadzeniu roślin na miejsce stałe.

reklama

Każda saszetka to mikrohodowla, zawierająca wszystkie stadia rozwojowe dobroczynka, dzięki temu uwalnia pożyteczne roztocza przez 4-6 tygodni.

W uprawie ogórka bardzo ważna jest lustracja roślin. Obserwacji w pierwszej kolejności należy poddać punkty, w których szkodnik był notowany w minionym cyklu w największym nasileniu. Od połowy marca wskazane są systematyczne kontrole.

Objawem żerowania przędziorków są jasne plamy na liściach w wyniku wysysania soków roślinnych. W rezultacie na zasiedlonych liściach widoczne są niewielkie jasne plamki, które następnie powiększają się zajmując większą powierzchnię.

Przędziorki żywią się sokami roślinnymi, nakłuwają i wysysają wnętrza komórek liściowych. Fot. Koppert
Żerowanie przędziorka na roślinie może doprowadzić do znacznych strat w plonie. Fot. Koppert
Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
reklama
Baner Bayer

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner Agrosorb
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]