yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościIle kosztuje marchew na Ukrainie?

Ile kosztuje marchew na Ukrainie?

Marchew rośnie w siłę nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie. Ograniczona podaż warzywa na tamtejszych rynkach, a także utrzymujący się na zdecydowanie wyższym poziomie popyt, znalazły odzwierciedlenie we wzroście stawek. Na jakim poziomie są one aktualnie?

W bieżącym tygodniu w wielu regionach Ukrainy, jak informuje serwis EastFruit, odnotowano wzrost cen marchwi. Tak jak wspominaliśmy, wynika to przede wszystkim z dwóch kwestii. Po pierwsze, zapasy warzywa w tamtejszych gospodarstwach stale się zmniejszają. Krótko mówiąc, podaż jest ograniczona. Po drugie, popyt na rynku jest dość wysoki. Firmy hurtowe stale poszukują dostawców, ale ofert jest coraz mniej. Narastająca konkurencja pomiędzy owymi firmami umożliwia z kolei uzyskanie wyższego wynagrodzenia.

Na jakim obecnie poziomie kształtują się więc ceny marchwi na Ukrainie? Aktualnie ceny marchwi w hurcie na tamtejszych rynkach przedstawiają się w przedziale 33-40 UAH za kilogram. Uwzględniając aktualny kurs, produkt kosztuje 3,63-4,40 zł za kilogram. Względem ostatnich dni ubiegłego tygodnia notowane obecnie stawki na Ukrainie są średnio o 14% wyższe. Tendencja wzrostowa najprawdopodobniej się utrzyma, gdyż na rynku jest coraz mniejsza ilość marchwi, szczególnie tej charakteryzującej się wysoką jakością.

W ramach porównania… Jak obecnie wygląda rynek marchwi w Polsce? Polscy producenci również cieszą się tendencją wzrostową cen produktu. Krajowe warzywo umacnia swoją pozycję. Wynika to z podobnych przyczyn, co na Ukrainie, mianowicie ze spadku podaży i wysokiego popytu. Polscy producenci mogą oczekiwać na ten moment wynagrodzenia rzędu 3,00-3,20 zł za kilogram. Tylko „marchew firmowa”, charakteryzująca się najwyższą jakością, osiąga ceny na poziomie 3,50-3,60 zł za kilogram, które są zbliżone do minimalnego pułapu stawek na Ukrainie.

Co warto raz jeszcze zaznaczyć, coraz niższa ilość marchwi na rynku może przyczynić się do utrzymania tendencji wzrostowej. Zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl