yara ogólna nawożenie warzywa

SDF Deutz ciągniki

Horsch terrano uprawa

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCebula zimująca - już czas wysiać czy jeszcze trochę poczekać?

Cebula zimująca – już czas wysiać czy jeszcze trochę poczekać?

Dominującym sposobem uprawy cebuli w Polsce jest siew wiosną, ale coraz bardziej popularna staje się uprawa ozima. Dostępne odmiany cebuli coraz lepiej znoszą zimowe warunki. Wpłynęły na to nie tylko prace hodowlane, ale również zmiany klimatu. Obecnie chyba większym wyzwaniem niż samo zimowanie jest zapewnienie optymalnych warunków do wschodów cebuli.

Ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska do uprawy, przede wszystkim nie należy wysiewać nasion na polu po cebuli. Nie stosowanie się do tej zasady skutkuje m.in. takimi problemami jak fuzarium czy różowienie korzeni. Patogeny, które wywołują te choroby trudno wyeliminować z pola przez wiele lat. Trzeba też wiedzieć jakie herbicydy były stosowane w poprzedniej uprawie, bo niektóre z nich mogą jeszcze zalegać w glebie i uszkodzić wschodzącą cebulę. Problem z zaleganiem w glebie herbicydów nasilił się w latach suszy. Przed siewem cebuli warto wykonać jeszcze analizę chemiczną gleby. Na podstawie jej wyników zaplanować nawożenie. Przed siewem nasion powinno się dostarczyć nawozy potasowe i fosforowe oraz ok. 1/3 dawki azotu – resztę należy uzupełnić dopiero wiosną.

Kiedy siew?

Termin siewu cebuli zimującej przypada od połowy sierpnia do połowy września. W sprzyjających warunkach pogodowych może być jeszcze nieco później. Zdaniem specjalistów zbyt wczesny siew sprzyja wybijaniu cebuli w pędy kwiatostanowe. Może on też wpłynąć na to, że rośliny przed zimą będą nadmiernie rozwinięte co zmniejsza ich wytrzymałość na mróz. Zbyt późno wysiana cebula również jest narażona na wymarznięcie. Optymalnie jest jeśli przed nastaniem mrozów cebula osiągnie grubość ołówka. W takiej fazie wzrostu rośliny są najbardziej wytrzymałe na niską temperaturę. Dobrym sposobem zabezpieczenia uprawy cebuli zimującej przed mrozem i wysuszającym wiatrem jest okrywanie włókniną lub specjalną siatką, z tym że te okrycie należy założyć dopiero przed prognozowanymi mrozami.

Zabiegi po siewie. Jakie wykonać?

Po siewie ważne są zabiegi zwalczające chwasty. Przede wszystkim warto zwalczać chwasty w uprawkach po zbiorze przedplonu. Stosując herbicydy należy przestrzegać zaleceń, wykorzystując w miarę możliwości dawki dzielone. Nie można zapominać, że substancje te nie są obojętne dla rośliny uprawnej.

Poza chwastami trzeba też lustrować plantację pod kątem chorób i szkodników np. wciornastka. To bardzo ważne, żeby rośliny, które mają w polu przetrwać do wiosny były w dobrej kondycji. Nieporażone przez choroby i szkodniki.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl