yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
EkonomikaJak zwiększyć dochodowość uprawy brokułu?

Jak zwiększyć dochodowość uprawy brokułu?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wielu producentów brokułu stawia to pytanie przed każdym sezonem. Ceny kontraktacyjne są na podobnym poziomie od kilku lat, dlatego aby nadal zarabiać na brokule trzeba dobrze zaplanować kolejny sezon. Zysk producenta jest to prosta kalkulacja pomiędzy przychodem, a nakładami. Aby zwiększyć rentowność produkcji trzeba sprzedać jak najwięcej, najdrożej, ale także ograniczyć koszty uprawy.

Przychód = cena * plon

O ile na cenę surowca pojedynczy producent nie ma większego wpływu, o tyle w znacznym stopniu jego działania decydują o wielkości uzyskiwanych plonów. Genetyka nowych odmian daje wiele możliwości i to wybór właściwej odmiany przekłada się na finalny plon. Nowe odmiany przystosowane są do zmieniających się warunków pogodowych i lepiej radzą sobie w stresowych warunkach. Zwiększenie plonu można uzyskać przez większe zagęszczenie roślin na ha, a to jest możliwe tylko przy odmianach o średnim wigorze roślin i róży wyniesionej ponad liście. Wybierajmy odmiany o ciężkich zbitych różach, które mogą ‘postać’ kilka dni na polu nie tracąc swojej jakości i wagi.

brokuły Semnis

Zyski można także zwiększyć poprzez zmniejszenie kosztów produkcji

Odpowiedni dobór stanowiska, nawożenie, program ochrony, sposób nawadniania, a także odmiana. Dzięki nowej genetyce dostępne są odmiany o różach osadzonych na wysokich  łodygach oraz ograniczonym ulistnieniu pod różą. Takie odmiany bardzo szybo się wycina co oznacza mniejszą liczbę roboczogodzin. Te odmiany charakteryzują się także bardzo zbitą, ciężką różą i mogą być różyczkowane mechanicznie. Wysoko wyniesiona róża daje wyższą zdrowotność, przez jej szybsze osuszenie, a to także oszczędność w mniejszym zużyciu środków ochrony roślin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nowe odmiany Seminis odznaczają się twardymi różami, które wydajnie się różyczkują- również mechanicznie

Seminis daje producentom te nowe możliwości! Odmiana SV1002BL była pierwszą odmianą na rynku Polskim z różą wyniesiona wysoko i ograniczonym ulistnieniem. Ceniona jest przez producentów uprawiających ją na świeży rynek oraz przemysł. Może być uprawiana latem oraz jesienią, okres wegetacji ok 72 dni, średni wigor rośliny, dzięki temu możliwe jest zwiększenie zagęszczenia do 35 tys/ha. Róża tej odmiany jest kompaktowa, wypukła, ciemnozielona o drobnym pąku.

Titanium był kolejną propozycją nowej genetyki dedykowany specjalnie dla producentów brokuła pod przemysł. Jest to rekordzista plonu, 17-18 t różyczki z ha to wynik wielu producentów, a także i jakości. Wyróżnia się bardzo drobnym pąkiem, zbitą, ciężką różą, o dobrej selekcji poszczególnych różyczek. Dzięki twardej róży dobrze różyczkuje się mechanicznie. Ważne jest w uprawie tej odmiany zachowanie terminu sadzenia między 15-30 lipca. Titanium wyróżnia się na tle innych odmian możliwością „przestać” na polu bez utraty jakości i masy. Niektórzy ogrodnicy mówią: „Titanium to zielony Giewont!” Dzięki tej odmianie wielu producentów nie zaprzestało uprawiać brokuła!

W tym sezonie do grona portfolio Seminis dołączyła ANDERSIA (SVBL0273)

Jest to odmiana w typie Titanium, którą można posadzić we wcześniejszych terminach (zalecane: wczesna wiosna oraz czerwiec do 25 lipca). Okres wegetacji w zależności od terminu sadzenia wynosi 78-85 dni. Andersia wyróżnia się dużą, zbitą, ciężką różą o drobnym pąku i ciemnozielonym kolorze. Róża osadzona jest na wysokiej łodydze, dzięki temu łatwo i szybko się ją wycina. Charakteryzuje się dużym udziałem różyczki z róży oraz bardzo dobrą przydatnością do mechanicznego różyczkowania. Andersia jest mocną rośliną, z silnym systemem korzeniowym i tolerancją na stres. Zalecane zagęszczenie to 35 tys. roślin na ha. Jest to doskonała propozycja odmiany do zbioru już od połowy sierpnia o wysokim plonie głównym. Sięgaj wysoko! Wypróbuj Andersie!

Więcej na temat odmiany Andersia dowiesz się tutaj

Artykuł reklamowy Seminis

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl